|
|
2006. december 7. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35
Nos, akkor kezdjük meg utunkat azon a versenyen, amelyen bejárhatjuk Itáliát!
Giro d'Italia
A három forduló során megismerkedhetünk az ország földrajzi adottságaival, történelmével, tudományos életével, művészetével, sportjával, hétköznapi életével, az olasz-magyar kapcsolatok főbb állomásaival.
Reméljük, sokan kedvet kaptok, hogy részt vegyetek a versenyben. A fáradságos, de a felfedezés örömét is adó út végén vár bennünket a CÉL! (talán valami nemes, vagy talán édes, vagy inkább sós, vagy talán díj!)
Versenyezni lehet egyénileg, párban, kiscsoportban, nagycsoportban, vagy ahogy jólesik. A lényeg: a titkosság. Kérjük, hogy válasszatok valami szellemes jeligét. (Lehet érte pluszpontot kapni.)
ELKÉSZÜLNI! VIGYÁZZ! RAJT!
(A pisztolydörrenést gondoljátok hozzá!)
A megoldások beadásának időpontjai: január 8., február 26., március 23.
IN BOCCA AL LUPO!
1. Magyarországra valamikor olasz telepesek is érkeztek. Melyek azok a helységnevek, amelyekben az olasz vagy a talján szó szerepel?
2. Közel száz szót vettünk át az olasz nyelvből. Sorolj fel legalább ötvenet!
3. Mikor jött létre az egységes olasz állam, és mikor lett Róma a fővárosa? Melyik két város volt még főváros?
4. Az itáliai géniuszok sokat adtak az emberiségnek. A tudományos fejlődés jelentős állomásait bizonyítják, ha párosítod a következő tulajdon- és közneveket. Leonardo Fibonacci, Luigi Galvani, Alessandro Volta, Galileo Galilei, Giordano Bruno, Evangelista Torricelli
békacomb
szabadesés
az arab számjegyek használata a nyugati számtanban
elektrométer
higanyos barométer
a világmindenség végtelensége
5. Melyik prózai alkotás az alapja Mascagni Parasztbecsület című operájának?
6. Ki tervezte a pápai testőrség egyenruháját?
7. Minek az emblémája a fekete kakas?
8. Az olasz divat mondhatni Európában kivívta az első helyet. Sorolj fel 10 divattervezőt, akik irányítják a kifutókat és néhány város divatutcáját!
9. Mi a tarantella?
10. A reneszánsz idején olyan polihisztorok tevékenykedtek, mint Michelangelo vagy Leonardo. Ez utóbbi technikai találmányairól készült rajzok, makettek ma is láthatók Milánóban, a San Vittore kolostorban berendezett Museo Nazionale della Scienza e della Tecnica termeiben. Milyen szerkezeteket, eszközöket talált ki, alkotott meg a zseniális elme?
11. A budapesti Nemzeti Múzeum kertjében látható Giuseppe Garibaldi szobra. Ki az a másik olasz politikus (katonai vezető), akinek emléket állítottak itt, és miért tiszteli a magyar nép?
12. Mikor rendeztek Olaszországban újkori olimpiai játékokat?
13. Merjük feltenni ezt a kérdést? Hogy is állnak az olaszok a 13-as számmal?
Kalásziné Ványi Klára és Bernátné Vámosi Judit
2025. március 3.
A 2024-es adventi koncertet meg lehet tekinteni Nagy Dávid Leonárd jóvoltából.
2025. január 27.
Az Apáczai Gimnázium Jubileumi Alapítvány pályázatot hirdet az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumának közössége számára. A pályázat tanulmányok, közösségi programok támogatására és szociális problémák megoldására is irányul.
2024. június 14.
Az Apáczai Gimnázium Jubileumi Alapítvány kuratóriuma pályázatot ír ki tanulmányi ösztöndíjra azon tanulók számára, akik a 2023/2024. tanévben a gimnázium diákjai voltak.
2024. február 13.
Az Apáczai Gimnázium Jubileumi Alapítvány pályázatot hirdet az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumának közössége számára. A pályázat tanulmányok, közösségi programok támogatására és szociális problémák megoldására is irányul.
2024. január 10.
A két ünnep között, 2023. december 28-án a New York-i Carnegie Hallban rendezték meg az American Protégé International Piano and Strings Competiton nemzetközi zenei verseny gálahangversenyét, amelyen fellépett Fülöp Benjámin iskolánk végzős, természettudományi tagozatos tanulója.