Nagyszünet | Kétszintű érettségi

Földrajz érettségi fakultációs felkészítéssel

2004. február 18. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Hamarosan minden másodikos diáknak nyilatkoznia kell érettségi terveiről, fakultációs szándékairól. Iskolánkban az idén felkínáljuk a földrajz fakultációs lehetőséget is. A felelős döntés elősegítésére munkaközösségünk egy tájékoztatót állított össze a földrajz érettségi és továbbtanulási lehetőségek megismerésére.

Földrajzból – mint minden más tárgyból – emelt- és középszinten lehet érettségit tenni. A vizsgatípusok között csak az anyag mélységét illetően van különbség, a fő témák ugyanazok. Természetesen az emelt szintű vizsga csak a földrajzot vizsgatárgyként felvenni szándékozók számára jöhet szóba. Mellette szól a +7 pont, ellene az idegen bizottság előtti vizsga.

A középszintű vizsgát az iskolában bonyolítjuk le. Első része egy központi feladatlap, benne topográfiai kérdésekkel és tesztfeladatokkal. A szóbeli vizsga a hagyományoknak megfelelően két tételből, egy természetföldrajzból és egy gazdaságföldrajzból áll.

A vizsga anyaga annyiban változott, hogy a 9. és 10. osztályos kerettanterv szerinti – általános természetföldrajz és általános gazdaságföldrajz – anyagon kívül tartalmazza a csak az általános iskolában, vagy a hetedikben és nyolcadikban tanult Magyarország természeti és gazdaságföldrajzát, valamint a leíró földrajz – kontinensek, Európa – ismereteit is. Ezért annak, aki a földrajzot szeretné érettségi tárgyul választani, célszerű földrajzból fakultálnia, mert a fenti anyagokat rendszerezetten, alaposan újra átvesszük. A 11. osztályban ez lesz a téma, míg a 12.-ben a 9. és a 10. osztály anyagát ismételjük át az érettségire való felkészülés programjában. Természetesen nem feledkezünk meg az anyag érdekességekkel való kiegészítéséről, a mindig kedvelt intézménylátogatásokról és tanulmányi kirándulásokról sem.

Aki emelt szinten kíván érettségizni, annak ugyanezen órákon külön program szerint nyújtjuk a mélyebb, esetenként szükséges többletismeretet.

Ezt a tájékoztatót azért juttatjuk el a 11. osztályosokhoz is, hogy ha valaki átgondolván terveit, lehetőségeit, érdeklődését, most is választhassa a földrajzra való felkészülést megkönnyítő fakultációt.

Természetesen a fakultáció, a szervezett felkészítés nem kötelező, bárki minden fakultáció, szakkör nélkül jelentkezhet földrajz érettségire akár emelt szinten is!

Nagy kérdés: kinek érdemes érettségizni földrajzból? Természetesen azoknak, akik egyik felvételi tárgyuknak választják (erről még később), azoknak, akik szeretik és tudják, de felvételi tárgyaik a kötelező érettségi tárgyak közül kerülnek ki.

Számukra az új érettségi rendszer egy nagyon kedvező lehetőséget kínál, ha a földrajzot választják. A 11. osztály végén – ha a fakultáción felkészültek az érettségi vizsgára – előrehozott érettségit tehetnek, könnyítendő a 12. osztály végi terheiken.

Még néhány szót a földrajz lehetőségeiről a továbbtanulás terén. A megszokott és mindenki által ismert tanári szakokon kívül a földrajzot, mint egyik felvételi tárgyat lehet választani a geológia-földtudományi szakokon. A meteorológusnak készülőknek és természetesen a geográfusoknak is egyik lehetséges felvételi tárgyuk. A geográfia is mint önálló szaktudományi terület, néhány éve létezik. A geográfus végzettségűek szakosodás után mint vízügyi, környezetvédelmi és településfejlesztési szakemberek kamatoztathatják tudásukat. Ehhez hasonló új szakterületek művelésére másutt is nyílnak lehetőségek, mint például a geológiához kapcsolódó környezetkutató, de például felvételi tárgy a földrajz a Gödöllői Egyetem tájökológia szakán is, vagy több helyen képeznek környezettan tanárokat is. Akiket ezek az új lehetőségek vonzanak, kérjenek tájékoztató anyagokat tőlem!

Minden érdeklődő diákot szívesen látunk és várunk a fakultáción is.

Szekeres Zoltán












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Indul a BME Tech Day-sorozata (frissítve)

2024. szeptember 11.

Elindult az új tanév és mi, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen ismét fantasztikus programokkal készülünk.

Pályaválasztási nyári tábor

2024. május 28.

Szia! ️Középiskolás vagy? Nem vagy biztos benne, merre tovább suli után? Szeretnél egyetemistákkal táborozni nyáron? Ha a kérdésekre igen a válaszod, itt a helyed!

Semmiből született csodák – A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig

2024. április 18.

Az ELTE Informatikai Kar idén is színes programmal várja az informatika iránt érdeklődő középiskolás lányokat.

Generációk egymás közt – versíró pályázatot hirdet a Starbucks

2024. március 14.

Generációk egymás közt – mi jut eszedbe erről a témáról? Mondd el versben és oszd meg a nyilvánossággal!

Nyílt nap a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karán

2024. február 8.

2024. március 1-jén 14 órától ismét lehetősége nyílik a felsőbb éves diákoknak ellátogatni a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre egy különleges bemutatóra.