|
|
2004. február 18. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35
Hamarosan minden másodikos diáknak nyilatkoznia kell érettségi terveiről, fakultációs szándékairól. Iskolánkban az idén felkínáljuk a földrajz fakultációs lehetőséget is. A felelős döntés elősegítésére munkaközösségünk egy tájékoztatót állított össze a földrajz érettségi és továbbtanulási lehetőségek megismerésére.
Földrajzból mint minden más tárgyból emelt- és középszinten lehet érettségit tenni. A vizsgatípusok között csak az anyag mélységét illetően van különbség, a fő témák ugyanazok. Természetesen az emelt szintű vizsga csak a földrajzot vizsgatárgyként felvenni szándékozók számára jöhet szóba. Mellette szól a +7 pont, ellene az idegen bizottság előtti vizsga.
A középszintű vizsgát az iskolában bonyolítjuk le. Első része egy központi feladatlap, benne topográfiai kérdésekkel és tesztfeladatokkal. A szóbeli vizsga a hagyományoknak megfelelően két tételből, egy természetföldrajzból és egy gazdaságföldrajzból áll.
A vizsga anyaga annyiban változott, hogy a 9. és 10. osztályos kerettanterv szerinti általános természetföldrajz és általános gazdaságföldrajz anyagon kívül tartalmazza a csak az általános iskolában, vagy a hetedikben és nyolcadikban tanult Magyarország természeti és gazdaságföldrajzát, valamint a leíró földrajz kontinensek, Európa ismereteit is. Ezért annak, aki a földrajzot szeretné érettségi tárgyul választani, célszerű földrajzból fakultálnia, mert a fenti anyagokat rendszerezetten, alaposan újra átvesszük. A 11. osztályban ez lesz a téma, míg a 12.-ben a 9. és a 10. osztály anyagát ismételjük át az érettségire való felkészülés programjában. Természetesen nem feledkezünk meg az anyag érdekességekkel való kiegészítéséről, a mindig kedvelt intézménylátogatásokról és tanulmányi kirándulásokról sem.
Aki emelt szinten kíván érettségizni, annak ugyanezen órákon külön program szerint nyújtjuk a mélyebb, esetenként szükséges többletismeretet.
Ezt a tájékoztatót azért juttatjuk el a 11. osztályosokhoz is, hogy ha valaki átgondolván terveit, lehetőségeit, érdeklődését, most is választhassa a földrajzra való felkészülést megkönnyítő fakultációt.
Természetesen a fakultáció, a szervezett felkészítés nem kötelező, bárki minden fakultáció, szakkör nélkül jelentkezhet földrajz érettségire akár emelt szinten is!
Nagy kérdés: kinek érdemes érettségizni földrajzból? Természetesen azoknak, akik egyik felvételi tárgyuknak választják (erről még később), azoknak, akik szeretik és tudják, de felvételi tárgyaik a kötelező érettségi tárgyak közül kerülnek ki.
Számukra az új érettségi rendszer egy nagyon kedvező lehetőséget kínál, ha a földrajzot választják. A 11. osztály végén ha a fakultáción felkészültek az érettségi vizsgára előrehozott érettségit tehetnek, könnyítendő a 12. osztály végi terheiken.
Még néhány szót a földrajz lehetőségeiről a továbbtanulás terén. A megszokott és mindenki által ismert tanári szakokon kívül a földrajzot, mint egyik felvételi tárgyat lehet választani a geológia-földtudományi szakokon. A meteorológusnak készülőknek és természetesen a geográfusoknak is egyik lehetséges felvételi tárgyuk. A geográfia is mint önálló szaktudományi terület, néhány éve létezik. A geográfus végzettségűek szakosodás után mint vízügyi, környezetvédelmi és településfejlesztési szakemberek kamatoztathatják tudásukat. Ehhez hasonló új szakterületek művelésére másutt is nyílnak lehetőségek, mint például a geológiához kapcsolódó környezetkutató, de például felvételi tárgy a földrajz a Gödöllői Egyetem tájökológia szakán is, vagy több helyen képeznek környezettan tanárokat is. Akiket ezek az új lehetőségek vonzanak, kérjenek tájékoztató anyagokat tőlem!
Minden érdeklődő diákot szívesen látunk és várunk a fakultáción is.
Szekeres Zoltán
2022. január 25.
2022. január 28-án a felvételi döntés előtt álló középiskolások, illetve az informatika területén továbbtanulni szándékozók az ELTE Informatikai Kar Nyílt napján tájékozódhatnak a választható képzésekről, az ipari együttműködő partnerekről, kutatásokról, az ösztöndíj-lehetőségekről, megismerkedhetnek az oktatókkal, érdekes előadásokon vehetnek részt, illetve bepillanthatnak a hallgatói élet kulisszái mögé.
2021. november 21.
Az ELTE Informatikai Kara idén online formában rendezi meg felvételi nyílt napját 2021. november 26-án, ahol minden eddiginél több programmal várják a pályaválasztás, felvételi előtt álló diákokat.
2021. február 12.
Egykori apáczais diákként, s a Pécsi Tudományegyetem Kari Nagyköveteként szeretném felhívni a figyelmet az építőművész szakra.
2021. január 25.
2021. január 28-án (csütörtök) a felvételi döntés előtt álló középiskolások, illetve az informatika területén továbbtanulni szándékozók az ELTE Informatikai Kar Nyílt Napján tájékozódhatnak a választható képzésekről, az ipari együttműködő partnerekről, kutatásokról, a nemzetközi ösztöndíj-lehetőségekről, megismerkedhetnek az oktatókkal, érdekes előadásokon vehetnek részt.
2020. november 30.
Számos érdekes informatikai programmal várja az Online Nyílt nap iránt érdeklődőket az ELTE Informatikai Kar.