Nagyszünet | Egyetemi élet

Bölcsészképzés az ELTE-n

2004. február 5. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Elsőéves magyar és történelem szakos hallgatóként még én is csak ízelítőt kaptam az egyetemi életből, de remélem, szolgálhatok néhány hasznos információval azon elvetemült diáktársaimnak, akik szintén a BTK felé kacsingatnak.

Amit legtöbbször hangoztatni szoktak, az a nagyfokú önállóság, „szabadság”, ami elsőre újdonságként hat a gólyák számára. Ennek megvannak a maga előnyei és hátrányai. A tantárgyfelvétel hetében mindenki megpróbálja megvalósítani az „ideális” órarendet. Én is kaptam tippeket felsőévesektől, melyik tanárnál mire számíthatok. Megnehezíti a helyzetet – különösen kétszakosok esetében –, hogy néhány órát mindenképpen fel kell venni az első félévben, és sokszor csak egy időpont (és tanár) van meghirdetve a kurzuskínálatban.

Első szorgalmi időszakom elején kissé könnyedén vettem a tanulást, nem volt már az a kényszerítő erő, ami az Apáczaiban a rendszeres tanulásra ösztönzött. Amikor aztán jött egy-egy zh. (magyarul dolgozat), nehéz volt koncentráltan tanulni. Egyébként a legtöbb zárthelyi egy gimis dolgozatnak felel meg, és ha az ember felkészül rá, nem nagy durranás. A követelményekre azonban nagyon figyelni kell! A gimnáziumból is ismerős a probléma: minden tanár külön személyiség, és nekünk kell alkalmazkodnunk hozzájuk. Meg kell jegyezni a rigolyáikat, nehogy egy banánhéjon csússzunk el. Az általánosságok helyett inkább szólok pár szót a tantárgyakról és az oktatókról.

A magyar szak nem azt jelenti, hogy reggeltől estig Horatiust és Shakespeare-t olvasunk, és hosszú beszélgetéseket folytatunk a világirodalom nagyjairól. Az első félév az „alapozás” jegyében telik el: filológia (ismerkedés az irodalmi szövegekkel), bevezetés az irodalomelméletbe és egy csipetnyi irodalomtörténet (régi magyar irodalom). Ellenben a nyelvészetre nagy hangsúlyt helyeznek: fel kell térképezni egy szó eredetét és életét a magyar nyelvben, el kell sajátítani a fonetika, fonológia, morfológia, szófajtan alapjait. A finnugorság ismertetése és a magyar nyelv finnugor alapjai nevű tanegységek sem nyerik el mindenki tetszését.

A történelem szak – ha szabad így fogalmaznom – már komolyabb megpróbáltatás. Mellette latinul is tanulni kell, hiszen a középkori történelem forrásaihoz ez nélkülözhetetlen. Egy-két előkészítő tanegység (a történelem segédtudományai, könyvtárak, múzeumok, stb.) mellett az első év középpontjában az ókorszigorlatra való felkészülés áll. Az ókori Kelet szokatlan hangzású neveinek hallatán feláll hátunkon a szőr, s a görög történelemről is sok mindent kiderítettek már… Az egyik legnevesebb tanár Németh György: nagyon jó előadó, korrekt és nem túl szigorú oktató. Persze a szemináriumi zárthelyikre azért készülni kell. Az ókori Kelet tanárai közül Pálfi Zoltánt ismerem jobban: fiatal, szigorú tanár, de a szigorlatra jól felkészít (legalábbis remélem). Ha az ő szemináriumára jártok, nagyon figyeljetek a szemináriumi dolgozat elkészítésére. Már az első félévben alapkövetelmény a pontos lábjegyzetelés és idegen nyelvű szakirodalom felhasználása.

Megnyugtathatok mindenkit: a bölcsészkaron azért általában nem hullnak fejek, és ha valaki még komolyan is veszi, egész szép eredményeket tud elérni. Meg kell szokni a könyvtárak hangulatát, és felelősségteljes döntéseket kell hoznunk néha a legjelentéktelenebbnek tűnő kérdésekben is. Remélem, hogy mindenki megtalálja majd azokat a tudományterületeket és témákat, amelyek egyéniségének, képességeinek legjobban megfelelnek. Leendő bölcsészek, sok sikert!

Bartek Dániel












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Semmiből született csodák – A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig

2024. április 18.

Az ELTE Informatikai Kar idén is színes programmal várja az informatika iránt érdeklődő középiskolás lányokat.

Generációk egymás közt – versíró pályázatot hirdet a Starbucks

2024. március 14.

Generációk egymás közt – mi jut eszedbe erről a témáról? Mondd el versben és oszd meg a nyilvánossággal!

Nyílt nap a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karán

2024. február 8.

2024. március 1-jén 14 órától ismét lehetősége nyílik a felsőbb éves diákoknak ellátogatni a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre egy különleges bemutatóra.

Január 26.: Nyílt Nap az ELTE Informatika Karán

2024. január 23.

2024. január 26-án a felvételi döntés előtt álló középiskolások, illetve az informatika területén továbbtanulni szándékozók részére az ELTE Informatikai Kar Nyílt Napot tart.

Újra személyes jelenléttel tart nyílt napot az ELTE Informatikai Kara

2023. október 25.

2023. október 27-én a felvételi döntés előtt álló középiskolások, illetve az informatika területén továbbtanulni szándékozók részére az ELTE Informatikai Kar hosszú idő után újra személyes jelenléttel tart nyílt napot.