|
|
2019. március 31. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:36
Ebben az évben ismét megrendezésre került a Demokráciajáték nevű parlamenti esemény, ahol középiskolás diákok helyezkedhetnek a képviselők szerepébe.
Az ez évi játék résztvevői a kaposvári Munkácsy Mihály Gimnázium, a Bajai Béla Gimnázium, a Budapesti Óbudai Gimnázium és a Mathias Corvinus Collegium voltak. A játékban ez a négy iskola egy-egy pártot képviselt, mégpedig az Ősz-ülők Társaságát, a Téli Menedék Fórumot, a Tavaszi Megújulás Szövetségét és a Jövő Nyárért Egyesületet. Az idei tárgyalásra került törvényjavaslat a sorkatonaság visszavezetése volt, ami már a nőket is érintette volna. A nap során az ellenzék sikeresen leszavazta az összes törvénymódosító javaslatot, illetve a végső plenáris ülésen a törvényjavaslat is leszavazásra került, így a játékot az ellenzék nyerte.
Demokráciajáték az Országházban
Én az MCC (Mathias Corvinus Collegium) csapatába indultam, és mi képviseltük az egyik ellenzéket, a Jövő Nyárért Egyesülést. A pártunk profilja meglepően egyedi volt, ugyanis egy zöld természet védő párt voltunk. Ellenzéki partnerünk volt a Tavaszi Megújulás Szövetség, egy liberális párt. Az ellenfelünk volt az Ősz-ülők Társasága, a kormánypárt, illetve az ő koalíciós partnerük, a Téli Menedék Fórum. Számomra rengeteg élményt nyújtott ez az esemény, ugyanis teljesen át tudtam érezni, hogy milyen képviselőnek lenni, a Parlamentben részt venni az üléseken, vitázni a többi párttal, illetve szavazni. A játék legjobb része szerintem a bizottsági ülések voltak, mivel itt lehetőségünk nyílt egy pontra fókuszálva dönteni a törvényről. Ezek a bizottságok voltak a Kulturális Bizottság, a Honvédelmi-Rendészeti Bizottság, a Költségvetési Bizottság, illetve amelyiknek én is képviselője voltam, az Igazságügyi Bizottság. Ezeken a Bizottságokon kívül van még a Törvény alkotási Bizottság, akik beépítik még a törvényjavaslatba az elfogadott módosító javaslatokat, de ez idén sajnos elmaradt, mivel egy bizottság sem fogadott el egyetlen módosítót sem.
Demokráciajáték az Országházban
A nap zárásaként részt vettünk egy végső plenáris ülésen, ahol véglegesen döntöttünk a törvényről, ami eredményeképpen leszavaztuk, illetve egy sajtótájékoztatón, ahol meghallgattuk a pártok szóvivőit, hogy mit gondoltak a nap eseményeiről, illetve azt, hogy a pártjuk miképp fogadta a végső döntést, emellett pedig válaszolhattak a sajtó kérdéseire.
Demokráciajáték az Országházban
Én véleményem szerint rendkívül izgalmas és tanulságos esemény volt, ahol beleláthattam a parlament működésébe és láthattam egy esetleges jövőképet magamnak.
Mikus Donát
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.
2024. október 15.
Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.
2024. október 13.
Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.