|
|
2019. február 13. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:36
Ahány kultúra, annyi szokás kötődik a Valentin-nap ünnepléséhez, hiszen számos országban ez a nap arra is szolgál, hogy ne csak szerelmünket, hanem családtagjainkat, rokonainkat is meglepjük, velük is éreztessük, mennyire szeretjük őket. Mai cikkünkben néhány különleges helyet és ünneplési szokást gyűjtöttünk össze erről a különleges (és sokszor megosztó) ünnepről Nektek.
Wales
Február 14. helyett itt január 25. az ünneplés ideje. A hagyomány szerint a férfiak ezen a napon egy saját maguk által faragott fakanállal ajándékozzák meg kedveseiket, amikben üzeneteket rejtenek el számukra.
Kína
A szerelem ünnepe itt mindig az év 7. hónapjának 7. napján van megtartva. A legenda szerint ugyanis volt egy pár, akik csak ezen az egy napon tudtak találkozni egymással,
szerelmük mégis örökké tartott, a távolság sem választotta őket el egymástól.
Japán
Meglepő lehet, hogy talán ez az ország az egyetlen, ahol csak és kizárólag a férfiak kapnak figyelmet és ajándékokat ezen a napon.
A hagyományaik szerint az ajándékokat tilos március 14-ig viszonozni, mert ha ez megtörténik, akkor balszerencsés események várhatóak a kapcsolatban.
Észtország
Ahogy az a cikk elején is említve volt, vannak helyek és kultúrák, ahol a Valentin-nap ünneplése csak és kizárólag megmaradt a barátság ünneplésénél.
Ez egy igen szép hagyomány, hiszen fontosnak tartják azt, hogy minden jó kapcsolat és boldog párkapcsolat alapjára figyelmet és időt szenteljenek, ez pedig a barátság.
Ilyen ország például Észtország, ahol ezen a napon a barátok kedveskednek egymásnak, apróságokkal lepik meg egymást.
Fülöp-szigetek
A hely, ahol a szerelmesek napja egyben a tömeges esküvők napja is. A hagyományaik szerint az emberek szeretnek ezen a napon házasodni olyannyira,
hogy egészen nagy tömegek házasodnak egyszerre, gyakran vadidegenek is. Akár több száz pár is kimondhatja egy időben a boldogító igent, az eseményt pedig tömeges evés-ivás és persze táncolás követi.
Csehország
A legendáik szerint azokra vár örökké tartó boldogság, akik ezen a napon egy szépen virágzó cseresznyefa alatt csókolóznak.
Dél-Afrika
Az egyedülálló nők ilyenkor bátrabbak, mint bármikor: kis sziveket tesznek ruhájukra (egyfajta kitűzőként), ezzel tudtára adva a férfiaknak, hogy velük nyugodtan lehet ismerkedni.
Reméljük, hogy mindenki kedvét sikerült meghoznunk ehhez az igazán különleges és szívszorító naphoz. Kívánunk Nektek sok boldogságot és meglepetést erre a napra (is)!
Jandácsik Ágnes és Szigeti Annabella
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.
2024. október 15.
Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.
2024. október 13.
Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.