|
|
Egy mindenre elszánt, bátor 40 fős csapattal vágtunk neki a kalandos útnak. Vezetőink ZSIGRI FERENC tanár úr és SZEGEDY-MASZÁK ANNA tanárnő volt, akik mindvégig csak emelték az esemény színvonalát.
A találkozó 7.45-kor volt a Fővám téren, és 8.00-kor startolt el buszunk, fedélzetén a tudásszomjas sereggel. A tanár úr már az odavezető úton igyekezett szórakoztatni minket a rá jellemző szellemes, ugyanakkor mégis tanulságos anekdotáival, melyek bevezettek minket a magfizika sajátos világába.
Paks
Mikor leszálltunk, elénk tárult az atomerőmű a maga lélegzetelállító nagyságában. (A négy reaktor egy-egy szellőzőkéményének magassága kb. 100 m, ezzel megelőzi magasságban a Pesten található Szent István-bazilikát is.) Mielőtt belépnénk a látogatóközpont épületébe, pár ismerős arc fogadott minket mellszobrok képében. Megtalálható volt köztük Wigner Jenő, Neumann János, Szilárd Leó, Teller Ede, Hevesy György, Kármán Tódor, Marx György és Lévai András mellszobra is.
A látogató központban egy kis múzeumot alakítottak ki, ahol Magyarország és a világ energiaszükségletéről hallhattunk. Itt egy kis érdekességgel is találkoztunk: az utasszállító repülőgép pilóták is sugárzásnak vannak kitéve, ugyanis a magas légkörben a földszinti-hez képest erősebb a kozmikus sugárzás miatt a háttérsugárzás.
Az erőmű 4 nyomottvizes reaktorblokkal rendelkezik, melyek két zárt vízkörből, a primer és szekunder körből állnak. A nyomottvizes azt jelenti, hogy a primerköri víz nagy, 123 bar nyomású, így a közel 300 °C-os víz nem forr fel.
A primerkör egyik feladata a szekunder köri gőz megtermelése, melyet az atomreaktor, a keringető hurkok és szivattyúk, a gőzfejlesztők hőátadó csövei és a térfogatkompenzátor együttese képes létrehozni.
Karbantartó Gyakorló Központ
A szekunderkör szerepe a primerkör által előállított nagynyomású gőz energiája által a turbinák meghajtása, melyek a generátorok működtetésével fejlesztik az elektromos áramot. Ezek a generátorok percenkénti 3000-es fordulatszám mellett, a mágneses indukció elvén képesek 15.750 V feszültségű elektromos áramot termelni. Ezek után alkalmunk adódott ténylegesen látni a mestert (az áramot termelő berendezéseket) működésközben. A hatalmas, mintegy 500 méter hosszú csarnokban nem kis zajt keltve robotoltak a turbinák, amelyek az adott pillanatban is emberek millióit látták el villamos energiával országszerte.
Ha másért nem, már csak azért is megéri egyszer ellátogatni erre a helyre, mert ajándékokkal és szórólapokkal nem fukarkodnak, illetve egy cikk keretei között bemutathatatlan mennyiségű (és minőségű!) érdekességgel találkozik az ember egy ilyen látogatás során, továbbá ki ne élvezné azt a felhajtást, amit a komoly biztonsági rendszer ellenőrzései vonnak maguk után.
Köszönjük Paks és a mielőbbi viszontlátásra!
A képeket készítette: Solymosi Réka
Roskó Kristóf
2025. január 21.
A Klímadetektívek projekt keretében diákcsapatoknak kell azonosítaniuk egy helyi éghajlati problémát, melyet műholdfelvételek segítségével megvizsgálnak, majd javaslatot kell tenniük az adott probléma nyomon követésére vagy enyhítésére.
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.
2024. október 15.
Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.