Tízórai | Aktuális témák

LeS – Dávid Gyula: A sötét anyag nyomában

2017. február 16. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:36

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

A második félév első LeS alkalmára – örömünkre – ismét sokan eljöttek, amiben talán közrejátszhatott, hogy ezúttal vendégünk Dávid Gyula fizikus volt. Előadásának az „A sötét anyag nyomában” címet választotta, így előre sejthető volt, hogy valami szokatlanról – a LeS-re jellemzően –, valami kevésbé közszájon forgó, de mégis aktuális és releváns dologról lesz szó, az úgynevezett sötét anyag személyében.

A címhez hűen valóban a sötét anyag nyomában jártunk: miután megtudtuk, hogy is lehet lefényképezni a láthatatlan anyagot gravitációs vonzását kihasználva (a sötét anyag csak a nevében sötét – valójában helyesebb, mint Dávid Gyula elmondta, láthatatlan anyagnak nevezni), megtudtuk, a tudósok hogyan jöttek rá, hogy galaxisaink nem érnek véget a csillagokkal, hanem egy, a csillagok tömegének kb. 6-szorosával rendelkező sötét anyag burokban vannak. De ez nem minden: szó volt a sötét energiáról, ami még ennél is jóval nagyobb tömegét jelenti az univerzumnak, és a végére azt is megtudtuk, a sötét anyag pókhálószerű eloszlása hogyan tette lehetővé a galaxisaink létrejöttét. Végül, de nem utolsó sorban Dávid Gyula kitért a sötét anyag szerepére a végtelen, sík univerzumunk fejlődésében, illetve számos magyar, ma is aktív kiváló tudós munkájának eredményébe is bepillantást nyerhettünk.


LeS – Dávid Gyula: A sötét anyag nyomában

A végén pedig rátérvén a sötét anyag felépítésére, megismerhettük az axionokat, hallhattunk a sötét fotonokról – és arról, mennyi minden tisztázatlan kérdés van még e „XXI. századi felhőcske” terén. Az előadás után kérdések is felmerültek, sőt többen ott maradtak beszélgetni az előadóval, aminek nagyon örülünk. Továbbra is buzdítunk tehát mindenkit, hogy a számára érdekesnek tűnő LeS előadásokra jöjjön el, és ha kérdése van, tegye fel bátran – megéri!


LeS – Dávid Gyula: A sötét anyag nyomában

Turi Soma












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.

Német-magyar művészeti projekt: Raszler György megnyitóbeszéde

2024. október 15.

Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.

Api-epasos tudósítóink jelentik: Közös európai értékeink kiállítás

2024. október 13.

Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.