|
|
Jézus születésére való várakozás, a felkészülés, a reménykedés négyhetes időszaka. Négy ünnepi vasárnap, s egyéb ünnepnapok, szentek névnapjai tartoznak bele. Elterjedt szokás, hogy az emberek adventi koszorúval díszítik otthonukat, hogy ezzel is fokozzák az örömteli várakozást. Minden adventi vasárnap meggyújtanak egy gyertyát. Ez az időszak olyan jeles napokat foglal magába, mint András napja november 30-án, advent kezdetének napja, Borbála napja december 4-én, Miklós napja december 6-án és Luca december 13-án. Az adventi időszakban készülnek a gyerekek a betlehemezésre és egyéb karácsonyi játékok bemutatására.
Minden gyermek izgatottan várja ezt a napot. December 5-én már szépen sorakoznak az ablakokban a gondosan kitisztított csizmák, cipők. Kis gazdáik izgatottan hallgatóznak, nem hallják-e a Mikulás bácsi szánkójának csilingelését. December 6-a Szent Miklós püspök napja. Mikulás-élményeinket a kisázsiai város, Myra püspökének, a keleti egyház máig legtiszteltebb szentjének köszönhetjük. A 4. században élt. Legendája a bizánci egyházban később a 6. században bontakozott ki, átterjedt Itáliára, majd kultusza a nyugati egyházban is villámgyorsan meghonosodott. Ma minden bizonnyal ő a legnépszerűbb, legismertebb szent az egész világon. A halászok, révészek, vízimolnárok és diákok pártfogójának tekintették. A legenda szerint apja halála után nagy vagyont örökölt, amiből a védteleneket támogatta, segített, akinek tudott. ő maga egyszerűen, szinte szűkölködve élt, de a rászorulókat bőkezűen megsegítette. Miklós püspök különösen a gyerekeket szerette. Kíséretével az ördöggel, illetve a krampusszal olyan házakba tért be, ahol kérdezgette, imádkoztatta őket, majd tudásuk, viselkedésük alapján virgácsot vagy ajándékot osztott szét közöttük. Évszázados szokás volt az ilyen és hasonló Miklós-játék. A mai Mikulás-nap megtartása a magyar népszokások között újabban terjedt el, valószínűleg a szomszédos országokból vettük át. Finnországba, ahol a Mikulás lakik, a gyerekek a világ minden tájáról küldenek neki levelet, amire természetesen segítő kezek bevonásával válaszol is.
Ha szeretnél írni a Mikulásnak:
Santa Claus Greeting Center
96930 Artic Circle
Rovaniemi, Finland
www.santagreeting.fi
Luca napját a egyház a fényt jelképező szent Luca nevéhez kötötte. A magyar néphit kétféle Lucát ismert: jóságosat és boszorkányosat. Nőknek ezen a napon mindenféle munka tilos volt. Sokféle monda szól arról, hogy járt, aki a tilalmat megszegte. Kővé vált, sajtárba dobták, kemencébe lökték. Rossz tréfákat is őriz ez a nap. Leszedték, elcserélték a kapukat, eltorlaszolták a bejáratokat. Különféle Luca-köszöntők, szokások ismertek. A lucázás, más néven kotyolás ismert népszokás. Vidéken még ma is járják a gyerekek a házakat, és Luca-luca kitty, kotty kezdetű köszöntővel kívánnak minden jót a ház népének. Nálunk a népszokás szerint ezen a napon kezdik faragni a Luca-széket. Készítője Luca napjától kezdve minden nap faragott rajta egy kicsit, s csak karácsony estéjére lehetett kész vele. Ezért mondják gyakran: Lassan készül, mint Luca-széke. A hagyomány szerint általában kilencféle fából állították össze. Arra szolgált, hogy segítségével felismerjék a falu boszorkányát. Ha valaki az éjféli misén ráállt a magával vitt Luca-székre, nyomban meglátta, ki a boszorkány. Luca napkor teszik edénybe a karácsonyi búzát is. Naponta öntözik, hogy kizöldüljön. Szép és üde dísze a karácsonyi asztalnak.
A Tamás görög eredetű név, jelentése: csodálatos. Jézus tanítványának, Tamás apostolnak az emlékünnepe ez a nap. A népnyelv az apostolt hitetlen Tamásnak nevezi. Ez a megjelölés onnan ered, hogy az evangélium szerint Tamás kételkedett Jézus feltámadásában. Távol volt, amikor Jézus halála után megjelent a tanítványoknak, és amikor a szemtanúk beszámoltak neki róla, azt mondta, csak akkor hiszi el a történeteket, ha saját szemével győződik meg felőle. Jézus nyolc nap múlva ismét megjelent a tanítványoknak, és ekkor Tamás is jelen volt. Meggyőzvén, hogy valóban keresztre feszített Mesterével áll szemben, visszatért a hite.
Ádám és Éva a Biblia szerint az első emberek voltak a földön. Egy csodálatosan szép kertben, a Paradicsomban éltek. Az Úr Megtiltotta nekik, hogy a kert közepén lévő élet fájának meg a jó és gonosz tudásának a fájáról egyenek, mert meghalnak. Éva azonban leszakított egy almát és megették. Mivel megszegték a tilalmat, az Úr kiűzte őket a Paradicsomból. Azóta bűnhődésként az asszonyok fájdalmak közepette szülik meg gyermeküket, a férfiak pedig arcuk verejtékével keresik meg kenyerüket. Ám Isten később megígérte, hogy elküldi egyszülött fiát, hogy megváltsa az emberiséget az eredendő bűnöktől. Így született meg december 24-ének éjszakáján Betlehemben a kis Jézus.
Abban az időben Augustus római császár rendeletet adott ki, hogy írják össze a földkerekség minden lakóját úgy, hogy mindenkit ott írjanak össze, ahonnan származik. Mindenki elment a maga városába. József, aki Dávid családjából származott, a nemzetség pedig Betlehemből való, elindult várandós feleségével, Máriával, hogy összeírják. Betlehemben azonban sehol sem kaptak szállást, csak egy istállóban, az állatok mellett pihenhettek meg. Mária nagyon fáradt volt. Itt szülte meg elsőszülött fiát, Jézust, akit jászolba fektetett. Pásztorok tanyáztak a vidéken, kint a szabad ég alatt. Egyszer csak egy angyal jelent meg előttük, az Úr angyala. Nagyon megijedtek. De az angyal így szólt: Ne féljetek! Mert nagy örömöt adok tudtul néktek és majd az egész népnek. Menjetek Betlehembe, mert megszületett a Megváltó, Jézus. A jel, amiről felismeritek: bepólyálva fekszik egy jászolban. Akkor a pásztorok gyorsan útra keltek, s meg is találták a szent családot, és elmesélték, mint jövendölt Jézusról az angyal. Amikor Jézus megszületett, váratlanul bölcsek érkeztek napkeletről és érdeklődtek, hol van a zsidók újszülött királya. Heródes király küldte őket, hogy megtudják, hol lehet találni a gyermeket. A bölcseknek nem volt nehéz dolguk, mert egy csillag mutatta az utat nekik. Beléptek a házba és ott találták a gyermeket anyjával, Máriával. Köszöntötték őket, majd átadták ajándékaikat: aranyat, tömjént, mirhát. Az az éjszaka, amelyen Jézus megszületett, a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe lett.
József Attila: Betlehemi királyok
Adjonisten, Jézusunk, Jézusunk!
Három király mi vagyunk.
Lángos csillag állt felettünk,
gyalog jöttünk, mert siettünk,
kis juhocska mondta biztos
itt lakik a Jézus Krisztus.
Menyhárt király a nevem.
Segíts, édes Istenem!
Istenfia, jónapot, jónapot!
Nem vagyunk mi vén papok.
Úgy hallottuk, megszülettél,
szegények királya lettél.
Benéztünk hát kicsit hozzád,
Üdvösségünk, égi ország!
Gáspár volnék, afféle
földi király személye.
Adjonisten, Megváltó, Megváltó!
Jöttünk meleg országból.
Főtt kolbászunk mind elfogyott,
fényes csizmánk is megrogyott,
hoztunk aranyat hat marékkal,
tömjént egész vasfazékkal.
Én vagyok a Boldizsár,
aki szerecseny király.
Irul-pirul Mária, Mária,
boldogságos kis mama.
Hulló könnye záporán át
alig látja Jézuskáját.
A sok pásztor mind muzsikál.
Meg is kéne szoptatni már.
Kedves három királyok,
jóéjszakát kívánok!
Kapcsolódó linkek
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.
2024. október 15.
Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.
2024. október 13.
Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.