Tízórai | Aktuális témák

LeS – Vellai Tibor: A halhatatlanság mítosza – az öregedés genetikája

2017. január 1. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:36

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Vellai Tibor, az ELTE Genetika Tanszékének vezetője volt a vendégünk a hetedik LeS alkalmon, 2016. december 8-án, egy csütörtök délutánon. „A halhatatlanság mítosza – az öregedés genetikája” – már az előadás címe is sokak érdeklődését felkeltette, így újra szép számmal jöttek el mind diákok, mind tanárok.

Egy rövid genetika bevezetőt követően Vellai Tibor rátért az öregedés szabályozására és a potenciálisan halhatatlan biológiai rendszerekre. Az előadás közepe felé, csúcspontján a fonálférgek és a muslicák után eljutottunk az emberi öregedéshez is, és hogy ezt mennyi minden, többek között jelentős mértékben a táplálkozásunk is befolyásolja. Vellai Tibor, saját bevallása szerint is, épp ezért még három-négy éve az öregedés megakadályozását lehetetlennek tartotta volna – az elmúlt években azonban többek között az ő tanszéken is áttörő felfedezéseket tettek: rájöttek az ugráló gének (transzbozonok) szerepére a DNS génjeinek elrontásában (forradalmi eredményeiket hamarosan ők is publikálják), és így az öregedés egy alapvető mechanizmusát fedezhették föl. A transzbozonok ugrálásának gátlásával pedig lehetővé válhat az öregedés nagy mértékű lelassítása, akár gátlása is. Ez, Vellai Tibor elmondása szerint akár a publikációjukat követő pár évtizedben meg is valósulhat.


LeS – Vellai Tibor: A halhatatlanság mítosza – az öregedés genetikája

Talán a téma érdekességéből kifolyólag is, de újra sok kérdező, kérdés volt – még hetedikesek, nyolcadikosok is tettek fel kérdést.

Továbbra is mindenkit bátorítunk, hogy jöjjön el a számára érdekesnek tűnő LeS alkalmakra – ha valami jó ötlete van témát illetően, azt pedig bátran ossza meg a szervezőkkel.


LeS – Vellai Tibor: A halhatatlanság mítosza – az öregedés genetikája

A következő, egyben a többitől eltérő, különleges nyolcadik LeS a szünet utáni hét csütörtöki napján, 2017. január 5-én lesz. A téma: külföldi továbbtanulás és élet – tapasztalatok, tanácsok, élmények. Az előadó pedig 5, jelenleg különböző helyeken külföldön tanuló volt apáczais: Molnár Janka, Lukasiewicz Sára, Dürr Miklós, Benczi Benji és Varjú Dani. Várunk mindenkit szeretettel!

Turi Soma












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.

Német-magyar művészeti projekt: Raszler György megnyitóbeszéde

2024. október 15.

Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.

Api-epasos tudósítóink jelentik: Közös európai értékeink kiállítás

2024. október 13.

Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.