|
|
2016. október 22. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:36
Tegnap ünnepeltük iskolánkban az október 23-ai forradalom 60. évfordulóját, az ünnep egyébként vasárnapra esik. Már az elején le kell szögeznem, hogy megpróbálok szubjektív maradni, hiszen mégiscsak az osztálytársaim alkotását láthattam, igyekszek magáról az eseményről írni és nem feltétlen a benne szereplő emberekről.
Az első turnusba lettünk beosztva, így mi láthattuk először a művet. Az eseménynek idén is, mint ahogy sok év óta, az ELTE Jogi Kar Díszterme kölcsönözte a helyszínt. Miután mindenki megérkezett, lassan elaludtak a fények és a nézőtér elcsendesedett.
Apáczai Színház & Mozi: Október 23.
Rövid bevezetőt hallhattunk, melyben képet kaptunk arról, hogy mit fogunk látni, majd felkértek, hogy közösen énekeljük el a Himnuszt. Nagyon pozitív élmény volt, hogy a legtöbben tényleg énekeltek a felvétellel együtt, teljesen más hangulata volt, mint mikor tavaly csak hallgattuk a zenét. Ezután egy színházba csöppentünk, majd nem sokkal utána már egy mozi részesei voltunk. Az alap koncepció az volt, hogy egy idős nagymama meséli el az unokájának a forradalom történéseit. A történet elmesélése egy film formájában zajlott, innen ismerhettük meg az '56-os évet. Egy egyszerű család életét láthattuk a filmvásznon, akik nehezen élték meg a háborút, a megélhetés mindennapi probléma volt. Közben más szálak is futottak, amelyek befolyásolták a cselekményt. Az egész nagyon izgalmas volt!
Apáczai Színház & Mozi: Október 23.
Az alkotók nem csak a történetre fektettek hangsúlyt: a jelmezek, a helyszínek, a narrációk mind együtt adtak fantasztikus összhatást. Megpróbáltak korhű filmet készíteni, és azt hiszem, ez sikerült is. Miután magának a történetnek vége lett, négy verset hallhattunk szintén a videó keretében, közben korabeli képekből láttunk válogatást. Ezután meghallgattuk a záró konferálást, majd közösen elénekeltük a Szózatot.
Apáczai Színház & Mozi: Október 23.
Nagyon jó élmény volt végignézni a műsort, remekül sikerült, akárkit hallottam utána, csak pozitív kritika érte az ünnepélyt. Köszönjük a méltó megemlékezést a 10.B humán tagozatának!
2025. január 21.
A Klímadetektívek projekt keretében diákcsapatoknak kell azonosítaniuk egy helyi éghajlati problémát, melyet műholdfelvételek segítségével megvizsgálnak, majd javaslatot kell tenniük az adott probléma nyomon követésére vagy enyhítésére.
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.
2024. október 15.
Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.