Tízórai | Aktuális témák

LeS – Pokol Gergő: Hogyan hozzuk le a Földre a Napot?

2016. október 19. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:36

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Múlthét csütörtökön került sor egy újabb LeS délutánra, sorozatban már a harmadikra. Most azonban egy kissé talán kevésbé felkapott, ugyanakkor annál inkább releváns és érdekes téma volt terítéken: a fúzió – avagy hogyan is tudunk a Naphoz hasonlóan magfúzió segítségével energiát termelni a Földön. Az előadó a kevés magyar plazmafizikusok egyike, de talán legaktívabbja, Pokol Gergő, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Fúziós csoportjának vezetője volt.

Annak ellenére, hogy az Anne Frank kiállítás miatt át kellett ideiglenesen költöznünk a kollégiumi klubba, és a téma sem épp a legkönnyebben befogadható, újra sokan eljöttek (eljöttetek) – közel 50 diák, és tanárok közül is többen jelen voltak, így a későn érkezőknek már csak egészen hátul jutott hely.


LeS – Pokol Gergő: Hogyan hozzuk le a Földre a Napot?

Az előadás elején Pokol Gergő részletezte, hogy milyen szempontokat kell figyelembe venni a földi energiatermeléskor, már kicsit utalva a fúzió ideális voltára. Ezután következett egy keményebb, fizikásabb rész – belementünk a fúzió és a plazmafizika alapjaiba, összehasonlítottuk a Napban végbemenő és az a Földön megvalósítható fúziót, megismertük a Lawson-kritériumot és az eddigi eredményeket. Végül pedig Pokol Gergő bemutatta a fúziós reaktor típusokat, beszélt a divertorok szerepéről is és a végére már mindenki jártasságot szerzett Tokamakok és Stellarátorok azonosításában.


LeS – Pokol Gergő: Hogyan hozzuk le a Földre a Napot?

Pokol Gergő többször is kérdésekkel tesztelte a közönséget, ezekre valaki mindig tudott válaszolni, sőt, meglepetésünkre előadás közben is akadtak kérdések, amiket pedig Pokol Gergő válaszolt meg érhetően. De többen a végére tartogatták kérdéseiket, így a végén, aminek nagyon örültünk, több érdekes felvetésre is reagálhatott az előadó, például hogy mivel is lehet elérni a 100 millió fokot. A beszélgetésben az is kiderült, hogy Európa mellett Kínának van vezető szerepe a fúziós kutatásokban és technológiában és nem kizárt, hogy beelőzik Európát a fúziós ütemtervükkel. A jó kérdések persze a végén, már a szokáshoz híven díjazásban részesültek, de ettől függetlenül is úgy gondoljuk, hogy mindenki jól érezte magát és gazdagodott valamivel az előadáson.

Aki a gólyaavatós tortasütés, videókészítés, tánctanulás vagy egyéb elfoglaltsága miatt nem tudott eljönni, azok sem maradtak le semmiről, mert most a technika is velünk volt, így felvettük az előadást, hamarosan megtaláljátok a Youtube-on.


LeS – Pokol Gergő: Hogyan hozzuk le a Földre a Napot?

Várunk minden érdeklődőt továbbra is a LeS alkalmakra. 2016. október 27-én, ugyanis a szünet előtti csütörtökön érkezik majd Dezső Tamás, az ELTE volt dékánja, aki a Közel-Keletről, a mostani helyzetről és ennek okairól, következményeiről, az ISIS-ről tart majd előadást – ebben profi.

Turi Soma












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.

Német-magyar művészeti projekt: Raszler György megnyitóbeszéde

2024. október 15.

Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.

Api-epasos tudósítóink jelentik: Közös európai értékeink kiállítás

2024. október 13.

Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.