|
|
2016. május 25. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 21:30
2016. május 4-én a 11.B osztály biológia tagozata a Szent László Kórházban kezdte napját. Borissza Endre tanár úr szervezésében látogattunk oda, hogy iskolánk egy volt tanulójától, Kriván Gergely főorvos úrtól hallgassunk meg egy előadást a csontvelő-transzplantációról. Előadásában kitért a transzplantációk alapjaira, fejlődésére, típusaira és jelenlegi felhasználási lehetőségeire. A program reggel 7 órakor kezdődött, és bár a korán kelés hátrányait még a kollégisták is érezték, a színvonal mindenkit kárpótolt, még Munkácsy László igazgató urat is, aki szintén részt vett a látogatáson.
Magyarországon jelenleg a Szent László Kórház az egyetlen intézmény, ahol kifejezetten csontvelő-transzplantációra specializálódott osztály működik, így az ország számos pontjáról érkeznek betegek annak reményében, hogy betegségük pár év múlva már csak rossz emlék lesz. A kórház fejlettségének és az orvosok hozzáértő munkájának köszönhetően ezek az elvárások korántsem elérhetetlenek. A világ számos országával kapcsolatban lévő csontvelő-transzplantációs osztályon a donorok felkeresésétől kezdve, a vizsgálatokon és műtéteken át a teljes gyógyulásig minden feltétel adott, hogy a gyerekek (mert nagyrészt gyerekek gyógyításával foglalkoznak) mosolyogva hagyják el a kórházat. Az immunhiányos, leukémiás, vagy akár autoimmun betegségben szenvedő gyerekek gyakran hónapokat töltenek a kórházban, elzárva a külvilágtól azért, hogy a szervezetük védve legyen az esetleges fertőzésektől a gyógyulás ideje alatt. Együtt szülinapoznak, farsangoznak, együtt ünneplik a karácsonyt orvosaikkal, nővéreikkel, és talán pont emiatt az egész osztály hangulata családias, a légkör oldott, bárki belép, úgy érezheti magát, mintha máris egészséges, lelkes gyerekek vennék körül, és akinek a lelke ép s a kedve jó, annak nincs is miért félnie. Ebben persze nagy szerepe van annak is, hogy az ott dolgozók humora még a legnehezebb helyzetekben sem hagyja cserben őket. Az osztály steril szobái szűkek, és talán barátságtalannak is tűnhetnének, ha az üvegek nem lennének tele matricával, az ágyak plüssökkel, az arcok pedig mosollyal. Még bejáratos bohóc is akad a rendszeres látogatók között. Az ember itt tényleg elhiszi, hogy szakértelemmel és pozitív hozzáállással bármilyen probléma megoldható.
Bioszosaink tanulságos kórházlátogatása
A messziről érkezett gyerekek, akik már jobban vannak, de még a kórház közelében kell maradniuk, egészen otthonosan berendezkedhetnek a közeli Démétér házba, melyet a kórház alapítványa újított fel külön erre a célra. A szülők is itt lakhatnak velük. A gyerekekre még tanárok is külön figyelnek, hogy gyógyulásuk után azzal az osztállyal folytathassák az iskolát, amelyikkel elkezdték.
Bioszosaink tanulságos kórházlátogatása
Itt barátságok kötődnek, és örökké tartó jó kapcsolat fűzi össze a kis betegeket, orvosaikat, nővéreiket és donoraikat. Bár a látogatás rövid volt, a kérdés meg túl sok, mégis azt érzem, hogy ez a nap bárkit meggyőzött volna arról, hogy ez egy gyönyörű szakma, és minden nehézség ellenére megéri a fáradságot azért a néhány mosolyért, amelyet jutalmul kapni lehet. Engem mindenképp arra ösztönzött, hogy az orvosi pálya irányába induljak el, és szerintem ezzel nem voltam egyedül.
Wolfort Ágnes
2025. március 13.
Az idei tanévben az Apáczai-emlékérmet Salga Imre kapta. Az alábbiakban a díjazott méltatását olvashatjátok Hubai Kata tollából.
2025. január 21.
A Klímadetektívek projekt keretében diákcsapatoknak kell azonosítaniuk egy helyi éghajlati problémát, melyet műholdfelvételek segítségével megvizsgálnak, majd javaslatot kell tenniük az adott probléma nyomon követésére vagy enyhítésére.
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.