|
|
2016. március 25. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 21:26
A szerdai napunk két előadás-sávban zajlott. Az iskola külső előadókat hívott, akik érdekesebbnél érdekesebb témákban készültek elkápráztatni minket. Az első körben Klaniczay Gábor, a második körben Härtlein Károly előadásán voltam.
David Roberts Jones, alias David Bowie (1947-2016). Két nappal a 69. születésnapja, és az erre időzített új lemeze megjelenése után 69 éves korában, idén január 10-én hunyt el, miután 18 hónapos küzdelmet folytatott a rákkal.
Apáczai Napok szerda (2. rész)
Rendkívül sokszínű, kiszámíthatatlan egyéniség volt. Kortársai a Rock kaméleonjának nevezték. Egy 18. századi késgyáros család nevét vette fel, miután kiderült, hogy van már egy híres David Jones. Minden érdekelte, ami a lázadással és a mássággal kapcsolatos, különösképpen Salvador Dali művei és a dadaizmus.
1969-ben a Space Oddity című első dala tette világhírűvé. Innentől kezdve karrierje folyamatosan felfelé ívelt. 1972-ben érte el az igazi áttörést, és a következő 5 évben élte fénykorát a munkássága. 1987 és 2013 között 12 új lemeze jelent meg, és sikere továbbra is töretlen maradt.
Apáczai Napok szerda (2. rész)
Utolsó lemeze a Blackstar (Fekete csillag) volt, amely megjelenése után két nappal meghalt. Pályafutása során 136 millió albumot adott el, és a brit popzene történetének tíz leggazdagabb előadója között tartják számon.
Apáczai Napok szerda (2. rész)
Rajongói sokféleképpen emlékeztek meg a zseniális zenészről. Ennek a legmeghatóbb formája egy torontói 500 fős kórus volt, akik elénekelték első dalát, a Space Oddityt:
A program címe elég rejtélyesnek bizonyult ahhoz, hogy felkeltse az érdeklődésem. Mikor jelentkeztem, sok ötletem nem volt arra, hogy mégis milyen témájú előadást fogok hallgatni. Hatalmas örömömre teljes mértékben sikerült meglepődnöm. Ugyanis Härtlein Károly a Brutális fizika című műsorból ismerhető előadó.
Apáczai Napok szerda (2. rész)
Az előadás során kísérleteztünk gyufával, gyertyával, mágnessel, lufikkal, és láthattunk egy érdekes Varázskönyvet is. Mint tudjuk, igazi Varázskönyvek nincsenek (sajnos), ennek a könyvnek is megvan a maga titka, amitől varázslatosnak találjuk. Tetszett, hogy minden kísérlethez segédkezett valaki, vagy épp mi magunk csinálhattuk.
Apáczai Napok szerda (2. rész)
Szó esett az újságírók által megírt téveszmékről. Ezzel kapcsolatban is arra lettünk buzdítva, hogy gondoljuk át: Vajon tényleg lehetséges ez? Az újságírók, ha kapnak egy jó sztorit, akkor megírják. Nincs idejük tesztelni az információ hitelességét. Ez végül is teljesen érthető, hiszen például egy motor működését megérteni egy nem hozzáértőnek sok időbe telik. Ha gondolkodunk, ezeket a lehetetlen dolgokat ki tudjuk szűrni, és máris egyel kevesebb csapdába sétáltunk bele.
Apáczai Napok szerda (2. rész)
Összességében érdekesebb előadásnak lehettem részese, mint amilyenre számítottam. Abszolút jó döntés volt (biztos a tudatalattim műve).
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.
2024. október 15.
Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.
2024. október 13.
Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.