Tízórai | Aktuális témák

Lovas Attila: Elágazó folyamatok és ezek vizsgálata generátorfüggvényekkel

2015. április 5. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Amikor erre az előadásra jelentkeztem az Apáczai Napokon, kicsit féltem, mert elég bonyolultnak tűnt a cím. Abban reménykedtem, hogy csak lebutították egy kicsit a témát. Sajnos, nem így történt…

A túl magas szakmai tartalom miatt nem értettem túl sokat, ezáltal elég nehezen tudtam követni, hogy most éppen hol is tart az előadás. Csak néha-néha hallottam egy ismerős fogalmat. Nézegettem körbe a teremben, és lehet, hogy tévedek, de a többiek arcán is ugyanazt az értetlenséget láttam. Az előadó bizonyos fogalmakra azt mondta, hogy ő ebbe nem megy bele, úgyis hallottunk már róla, ami igazán kedves részéről, hogy ilyet feltételez rólam, de én akkor hallottam életemben először azokat a szavakat. Örültem volna, ha tisztázzuk a jelentésüket.

Annyit értettem meg, hogyha tudjuk, hogy egy egyed mekkora valószínűséggel hal meg, illetve hogy mekkora valószínűséggel szaporodik (azon belül is nulla, egy vagy két utódot), akkor mekkora lesz egy-egy újabb generáció lélekszáma. Erre volt egy nagyon jó életbeli példa egy atomreaktorban lezajló folyamattal, ahol a neutronok bizonyos eséllyel találnak egy másik uránatomot. A végén vált világossá egy kis szimulációval (Wolfram Mathematica programmal íródott), hogy mit számolgatott olyan hosszas ideig a táblánál, ahol az előadó beállította a valószínűségi változókat és láthattuk, hogy egy-egy esetben kihal-e a „népesség” vagy sem.

Egyébként én nagyon becsülöm, hogy vette a fáradtságot, hogy eljöjjön, és látszott, hogy készült rendesen. Igazán aranyos volt, ahogy izgult, pedig párszor biztos kellett már beszélnie közönség előtt, és mégis megijedt tőlünk.

A legvégén még beszélt kicsit a BME matematikus szakról. A népszerűsítés – véleményem szerint – nem volt korrekt, mert ahogy beszéltek róla, azzal én nem tudtam egyetérteni. Aki jelen volt, tudhatja, mire gondolok.

Mészáros Lili












Legutóbbi cikkeink a rovatban

2025-ben is folytatódnak az ESERO Hungary programok

2025. január 21.

A Klímadetektívek projekt keretében diákcsapatoknak kell azonosítaniuk egy helyi éghajlati problémát, melyet műholdfelvételek segítségével megvizsgálnak, majd javaslatot kell tenniük az adott probléma nyomon követésére vagy enyhítésére.

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.

Német-magyar művészeti projekt: Raszler György megnyitóbeszéde

2024. október 15.

Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.