|
|
2014. június 10. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35
Izgalmas játékra hívjuk a közoktatásban tanuló diákokat: kutatómunkára ösztönözzük őket. A főnemesi családok múltját kutatva készítsenek egy projektet: mutassák be a kiválasztott főnemesi család egy tagjának, esetleg tagjainak a szerepét egy település életében, fejlődésében, történelmének, hagyományainak alakulásában. (Eközben bemutathatják a kiválasztott település épített környezetének értékeit is!) Munkájuk középpontjában állhat a kiválasztott család egy családtagjának művészeti, tudományos vagy a társadalom számára más, egyéb hasznos tevékenysége is.
Érdekesnek ígérkező programot indít útjára Az Apáczai gimnázium. A diákok egy csoportja mozgalmat hirdet a magyar történelmi (főnemesi) családok múltjának és jelenének felkutatására. A résztvevő diákok (reméljük, sokan csatlakoznak más iskolákból is) kutatásokat végeznek, interjúkat készítek a történelmi családok leszármazottjaival, bemutatják a ma fellelhető helyszíneket, továbbá adatokat gyűjtenének arról, hogy milyen módokon járultak hozzá e családok az ország fejlődéséhez, történelméhez. A kezdeményezés nyomán a 9.B, a 9.C és a 10.C osztály diákjai egy nyílt internetes csoportot hoztak létre Családtörténeti kutatóprojekt címen (https://www.facebook.com/groups/770859422958158/members). A program első lépéseként sajtótájékoztatót tartunk, amelynek időpontja 2014. június 11. 11 óra, helyszíne a 17. kerületi Podmaniczky Rendezvénykastély (Pesti út 115.)
A kutatást az ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnázium és Kollégium Társadalomtudományos tagozatán tanuló diákok kezdik el, történelemtanáraik nyújtanak nekik szakmai segítséget.
A pályázathoz önként csatlakozhat minden magyarországi és határon túli magyar általános és középiskolás diák, aki tanárával közösen dolgozik és együttesen elfogadják a pályázat kiírói által előzetesen megfogalmazott tudományos és etikai szabályokat. A pályázatot az interneten, a Facebookon is meghirdetjük. Kisfilmek, interjúk, dokumentumok feltöltésére, életút bemutatására kérjük a diákokat.
A pályázat megvalósításának ideje: 2014. június 2015. június.
2015 júniusa után az összegyűlt anyagból tudományos konferenciát tartunk, melyen a kutatómunkában résztvevő diákok tartanak majd előadásokat. Terveink szerint rendezvényünkön részt vesznek az érintett főnemesi családok képviselői, valamint a családok történetében és a témában jártas történészek is.
A pályázat kiíróit három szempont vezérli munkájuk során: egyrészt tudományos kutatómunkára szeretnék felkészíteni a diákokat, másrészt a modern technika alkalmazásával a pályázatban részt vevő diákok fejleszthetik digitális, technikai ismereteiket is. A harmadik célkitűzés pedagógiai jellegű: reméljük, a kutatómunka során, amelynek fő célja történelmi hagyományaink ápolása, személyes, jó kapcsolatot sikerül majd a diákoknak kialakítani a főnemesi családok egy-egy tagjával, s ezáltal könnyebbé válik majd a tanulók számára a még fellelhető dokumentumok közkinccsé tétele, megismertetése a nyilvánossággal. Megkeressük a főnemesi családok leszármazottait, segítségüket kérjük a fiatalok munkájához.
A sajtótájékoztató ideje: 2014. június 11. 11.00
A sajtótájékoztató helyszíne: Podmaniczky Rendezvénykastély (bejárat a kastély kertjéből), Budapest XVII. kerület, Pesti út 115. (Parkolni a kastély mögötti parkolóban lehet.)
A sajtó képviselői a sajtótájékoztató után minden közreműködőtől kérdezhetnek, képeket és interjút készíthetnek a kastély összes felújított termében.
A sajtótájékoztató résztvevői:
Szervezők:
Munkácsy László, igazgató, ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnázium és
Kollégium
Menyhárt Sándor, igazgató, a Kőbányai Szent László Általános Iskola
A megvalósításban résztvevő gimnáziumi tanulók
Meghívott vendégek, közreműködők:
Nyáry János gróf, a Történelmi Családok Egyesületének alapító elnöke
Rákosmente Önkormányzatának vezetői
Több történelmi család tagja; a Zichy család képviselői
Klebersberg Intézményfenntartó Központ képviselői
Egyetemek, tudományos szervezetek munkatársai
A sajtótájékoztatón a pedagógusok, a diákok ismertetik a projektet, bemutatják a meglévő internetes felületet. Gróf Nyáry János, a Történelmi Családok Egyesületének alapító elnöke ad tájékoztatást egyesületükről.
A sajtótájékoztató után büfé áll a résztvevők rendelkezésére.
Kapcsolattartó:
Menyhárt Sándor, intézményvezető
Kőbányai Szent László Általános Iskola
menyhart@szentlaszlo1.hu
+36-20/3798700
2025. június 12.
A Pamela Anderson Band 2025. június 11-i koncertje képekben.
2025. június 4.
A Nemzeti Összetartozás Napja az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező nemzeti emléknap. Június 4-ét, az 1920-as trianoni békediktátum napját az Országgyűlés a Nemzeti Összetartozás melletti tanúságtételről szóló 2010. évi XLV. törvényben nyilvánította a Nemzeti Összetartozás Napjává.
2025. június 3.
Idén május 4-e és 12-e között láttuk vendégül belga vendégeinket Budapesten, akiknél mi is jártunk februárban.
2025. június 2.
2025. május 29-én rendezték meg az Atomenergiáról mindenkinek című eseményt Dunaújvárosban, amin az Apáczai és a BMSZC Trefort Technikum tanulói közösen vettek részt. Az ő beszámolójukat lehet most olvasni.
2025. május 20.
A 2024/2025. tanév Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny döntőiben elért eredményeink.