|
|
2014. június 10. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35
Izgalmas játékra hívjuk a közoktatásban tanuló diákokat: kutatómunkára ösztönözzük őket. A főnemesi családok múltját kutatva készítsenek egy projektet: mutassák be a kiválasztott főnemesi család egy tagjának, esetleg tagjainak a szerepét egy település életében, fejlődésében, történelmének, hagyományainak alakulásában. (Eközben bemutathatják a kiválasztott település épített környezetének értékeit is!) Munkájuk középpontjában állhat a kiválasztott család egy családtagjának művészeti, tudományos vagy a társadalom számára más, egyéb hasznos tevékenysége is.
Érdekesnek ígérkező programot indít útjára Az Apáczai gimnázium. A diákok egy csoportja mozgalmat hirdet a magyar történelmi (főnemesi) családok múltjának és jelenének felkutatására. A résztvevő diákok (reméljük, sokan csatlakoznak más iskolákból is) kutatásokat végeznek, interjúkat készítek a történelmi családok leszármazottjaival, bemutatják a ma fellelhető helyszíneket, továbbá adatokat gyűjtenének arról, hogy milyen módokon járultak hozzá e családok az ország fejlődéséhez, történelméhez. A kezdeményezés nyomán a 9.B, a 9.C és a 10.C osztály diákjai egy nyílt internetes csoportot hoztak létre Családtörténeti kutatóprojekt címen (https://www.facebook.com/groups/770859422958158/members). A program első lépéseként sajtótájékoztatót tartunk, amelynek időpontja 2014. június 11. 11 óra, helyszíne a 17. kerületi Podmaniczky Rendezvénykastély (Pesti út 115.)
A kutatást az ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnázium és Kollégium Társadalomtudományos tagozatán tanuló diákok kezdik el, történelemtanáraik nyújtanak nekik szakmai segítséget.
A pályázathoz önként csatlakozhat minden magyarországi és határon túli magyar általános és középiskolás diák, aki tanárával közösen dolgozik és együttesen elfogadják a pályázat kiírói által előzetesen megfogalmazott tudományos és etikai szabályokat. A pályázatot az interneten, a Facebookon is meghirdetjük. Kisfilmek, interjúk, dokumentumok feltöltésére, életút bemutatására kérjük a diákokat.
A pályázat megvalósításának ideje: 2014. június 2015. június.
2015 júniusa után az összegyűlt anyagból tudományos konferenciát tartunk, melyen a kutatómunkában résztvevő diákok tartanak majd előadásokat. Terveink szerint rendezvényünkön részt vesznek az érintett főnemesi családok képviselői, valamint a családok történetében és a témában jártas történészek is.
A pályázat kiíróit három szempont vezérli munkájuk során: egyrészt tudományos kutatómunkára szeretnék felkészíteni a diákokat, másrészt a modern technika alkalmazásával a pályázatban részt vevő diákok fejleszthetik digitális, technikai ismereteiket is. A harmadik célkitűzés pedagógiai jellegű: reméljük, a kutatómunka során, amelynek fő célja történelmi hagyományaink ápolása, személyes, jó kapcsolatot sikerül majd a diákoknak kialakítani a főnemesi családok egy-egy tagjával, s ezáltal könnyebbé válik majd a tanulók számára a még fellelhető dokumentumok közkinccsé tétele, megismertetése a nyilvánossággal. Megkeressük a főnemesi családok leszármazottait, segítségüket kérjük a fiatalok munkájához.
A sajtótájékoztató ideje: 2014. június 11. 11.00
A sajtótájékoztató helyszíne: Podmaniczky Rendezvénykastély (bejárat a kastély kertjéből), Budapest XVII. kerület, Pesti út 115. (Parkolni a kastély mögötti parkolóban lehet.)
A sajtó képviselői a sajtótájékoztató után minden közreműködőtől kérdezhetnek, képeket és interjút készíthetnek a kastély összes felújított termében.
A sajtótájékoztató résztvevői:
Szervezők:
Munkácsy László, igazgató, ELTE Apáczai Csere János Gyakorlógimnázium és
Kollégium
Menyhárt Sándor, igazgató, a Kőbányai Szent László Általános Iskola
A megvalósításban résztvevő gimnáziumi tanulók
Meghívott vendégek, közreműködők:
Nyáry János gróf, a Történelmi Családok Egyesületének alapító elnöke
Rákosmente Önkormányzatának vezetői
Több történelmi család tagja; a Zichy család képviselői
Klebersberg Intézményfenntartó Központ képviselői
Egyetemek, tudományos szervezetek munkatársai
A sajtótájékoztatón a pedagógusok, a diákok ismertetik a projektet, bemutatják a meglévő internetes felületet. Gróf Nyáry János, a Történelmi Családok Egyesületének alapító elnöke ad tájékoztatást egyesületükről.
A sajtótájékoztató után büfé áll a résztvevők rendelkezésére.
Kapcsolattartó:
Menyhárt Sándor, intézményvezető
Kőbányai Szent László Általános Iskola
menyhart@szentlaszlo1.hu
+36-20/3798700
2025. január 21.
A Klímadetektívek projekt keretében diákcsapatoknak kell azonosítaniuk egy helyi éghajlati problémát, melyet műholdfelvételek segítségével megvizsgálnak, majd javaslatot kell tenniük az adott probléma nyomon követésére vagy enyhítésére.
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.
2024. október 15.
Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.