Tízórai | Aktuális témák

Härtlein Károly: Brutális fizika (kísérletek)

2014. március 14. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

2014. március 14-én 9 órakor a Fizika II-es előadóban Härtlein Károly, a BME Fizikai Intézet tanára tartott előadást „Brutális fizika (kísérletek)” néven. A cím már sejtette a korántsem mindennapi, az órán látottakhoz hasonló kísérleteket.

A tanár úr fontosnak véli, hogy a fizikai jelenséget sok kísérlettel tanítsák, mert ezzel sokkal könnyebben megérthetővé és felfoghatóvá válik a diákok számára. Ezért is néztünk az előadás első részében a mai élethez szinte már elengedhetetlen jelenségről, az indukcióról egy pár jelenséget. Láthattuk, hogy egy átalakított fúróval hogyan tudunk áramot fejleszteni vagy hogy hogyan viselkednek az aluminium karikák egy mágnes hatására. De a leglátványosabb talán az volt, amikor tekercsekkel, mágneseklel és egy vízforralóval sikerült egy hangszórót összeállítani. Ami valóban megszólaltatta a lejátszott zenét.


Härtlein Károly: Brutális fizika (kísérletek)

A következő kísérlet időigényesebb volt: a két fadeszka közé, szorítókkal bepréselt üres palackba tettünk szárazjeget. Számolásaink alapján a szublimáló szárazjég térfogata sokkal nagyobb lesz, mint a palacké. De a brutalitásra még várni kellett…

Tovább kísérleteztünk a szárazjéggel, egy lombikot teletöltöttünk vele, a szájára egy gázfejlődést jelző detektort, azaz egy lufit húztunk. Láthattuk, ahogy a lufi felfújódott. Majd folyékony nitrogénbe helyeztük a lombikot, azaz lefagyasztottuk. Ennek következtében a lufi újra kisebb lett, majd belebújt a lombikba és annak falára tapadt, azaz az egész folyamat reverzibilis.


Härtlein Károly: Brutális fizika (kísérletek)

Ezután folyékony nitrogént öntöttünk egy palackba, majd egy dugót helyeztünk bele. Egy kis várakozás után a dugó kirepült a palackból a nyomásnovekedés következtében.

Megtapasztalhattuk, ahogy a lufi elveszti a rugalmasságát, amikor folyékony nitrogénbe helyezzük. Így az törékennyé válik.

Ekkor hirtelen nagy hanghatás következtében fadarabok és egy megviselt palack repült a diákok közé. Az előzőlben elkészített összeállítás adta meg magát. A palackban akkorára nőtt a nyomás a benne lévő szárazjégnek köszönhetően, hogy a darabokra tört palackot röppályára küldte. Ez az a kísérlet típus, amire minden diák már a fizika és kémia órák eleje óta vár: ahol valóban szétrobban valami!


Härtlein Károly: Brutális fizika (kísérletek)

A repülő dugók, a szétrobbanó palack és a sok-sok durranás mind-mind gondoskodott arról, hogy egy pillanatig se lankadjon a figyelmünk vagy az adrenalinszintünk!

Nguyen Krisztián és Nagy Zsombor












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.

Német-magyar művészeti projekt: Raszler György megnyitóbeszéde

2024. október 15.

Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.

Api-epasos tudósítóink jelentik: Közös európai értékeink kiállítás

2024. október 13.

Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.