|
|
2013. december 22. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35
Mint azt már sokan hallottátok, iskolánk kirándulást szervezett az Európai Részecskefizikai Laboratóriumba, Genfbe.
Az első napon (2013. augusztus 24-én) a Nagyvárad téren várt ránk az autóbusz. Kezdetét vette utazásunk. Első hosszabb megállónkat Passauban ejtettük meg. Megnéztük többek között Niedernburg kolostortemplomát, az Ilz, a Duna és az Inn találkozását, a Régi Városháza falán Erzsébet királyné passaui látogatásának emléket állító domborművet, valamint a Városháza tornyán évszázadok óta megörökített árvízszinteket. Este érkeztünk Münchenbe.
Másnap reggel felkerestük a Deutsches Múzeumot. Rengeteg érdekes fizikai kísérletnek lehettünk szem- és fültanúi. A három órás nézelődés és egy remek nagyfeszültségű bemutató után visszamentünk a buszhoz. Úti célunk ezennel már St. Genis volt, egy Genfhez közeli francia kisváros, itt töltöttük az éjszakát.
A kirándulásunk 3. napja hétfőre esett. A csoport a CERN látogatóközpontjában kezdte a napot. Elsőként a Mikrokozmosz nevű kiállítást néztük meg, ami a CERN és a részecskefizikai kutatások történetét, fejlődését mutatta be. Később autóbusszal átmentünk az NA 61/SHINE kísérlethez. Itt két fiatal fizikus, László András és Kövesárki Péter (mindketten egykori apáczais diákok) kalauzolt minket. Mivel ez volt az első CERN-beli napunk, először röviden bemutatták az Intézetet, majd saját kísérletükről beszéltek. A kutatóhelyen az erős kölcsönhatást vizsgálják. Ebéd után továbbmentünk és megnéztük Genf óvárosának nevezetességeit. A napot bevásárlással zártuk.
Kedd reggel ismételten a CERN látogatóközpontjában kezdtük a napot. Vezetőink Béni Noémi és Szillási Zoltán fizikusok voltak. Először Szillási Zoltán tartott előadást a CERN-ről, a részecskefizikai kutatások módszereiről, az LHC-ről és a gyorsító gyűrű mentén megépített nagy detektorokról. Ellátogattunk az SM-18 területre, az úgynevezett mágnesgyárba. Megnézhettük, hogy milyen eszközökkel történik a részecskék gyorsítása, a töltött részecskék körpályán tartása és fókuszálása. A kísérleti területen összeszerelt szupravezető mágneseken azt is megfigyelhettük, hogyan kapcsolódnak egymáshoz az alagútban a gyorsító gyűrű elemei. Következett az út leginkább várt eseménye, lementünk az LHC gyorsító alagútjába és megnéztük az éppen karbantartás alatt álló CMS gyorsítót. A nap hátralévő részében Genf ENSZ negyedével ismerkedtünk, Bozsóki István volt a vezetőnk.
Utolsó napunkat Chamonix-ban töltöttük. Kötélpályán felmentünk az Aiguille du Midire, ahol 3842 m magasból csodáltuk a környező hófödte hegycsúcsokat. Fent és a hegy lábánál is végeztünk fizikai méréseket. Visszafele félúton szálltunk le és gyalog mentünk el a buszig, közben gleccsert néztünk, vonatoztunk. Hazafelé vettük az irányt, áthaladtunk a 11,6 km-es Mont Blanc-alagúton és másnap délelőtt már haza is értünk.
Összességében egy nagyon látványos, érdekes és tanulságos kiránduláson vettünk részt. A rengeteg élmény mellett, nagyon sok tapasztalattal gazdagodtunk.
Sikeres pályázatunk eredményeként tanulmányutunkat támogatta az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége valamint a Pro Progressio Alapítvány.
Nemsokkal utunk után a 2013-as fizikai Nobel-díjat Francois Englert és Peter Higgs kapták megosztva, a Higgs-mechanizmus és a Higgs-bozon elméletéért. A Higgs-részecske felfedezésének helyt adó két kísérleti terület (Atlas, CMS) egyikében, a CMS-ben mi is hallhattunk ezekről a kísérletekről.
Hajdú Máté
2025. március 13.
Az idei tanévben az Apáczai-emlékérmet Salga Imre kapta. Az alábbiakban a díjazott méltatását olvashatjátok Hubai Kata tollából.
2025. január 21.
A Klímadetektívek projekt keretében diákcsapatoknak kell azonosítaniuk egy helyi éghajlati problémát, melyet műholdfelvételek segítségével megvizsgálnak, majd javaslatot kell tenniük az adott probléma nyomon követésére vagy enyhítésére.
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.