Tízórai | Aktuális témák

Földrajz olimpia Kiotóban

2013. augusztus 22. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

2013. július 30. és augusztus 5. között rendezték meg a 10. iGeo nemzetközi földrajz diákolimpiát. A négyfős magyar csapatban ketten is voltunk az Apáczaiból: Dürr Miklós (11.A) és én, Kelemen Bendegúz. A verseny három fordulóból áll, és a teljes verseny angolul zajlik.

Július 29-én, hétfőn reggel indultunk Ferihegyről, Amszterdami átszállással repültünk Oszakába. Itt már kedd délelőtt volt, amikor megérkeztünk a Heian no Mori hotelbe. Mikivel tettünk egy gyors sétát a környéken, megnéztük a Kamo folyót, és már ekkor láttuk, hogy rengeteg templom van a környéken. A szállodánk mellett közvetlen volt is egy kis szentély egy japánkert közepén, láthattuk, hogy a helyiek munkából hazafelé beugranak egy szertartásos kézmosásra, harangrázásra, imádkozásra.


A szálloda melletti templom a nyulakhoz szólt;
kis kerémianyulak a kertben

Másnap, szerdán volt a verseny első fordulója, az írásbeli teszt, mely Mikinek kiemelkedően jól sikerült. Ezután a következő napi terepi feladat kapcsán tettünk egy városnézés jellegű sétát a Kiotót ellátó vízvezetékrendszerhez és megtekintettük a Biwako csatornát, amivel Japán legnagyobb tavából, a Biwa tóbót hozzák a vizet Kiotóba.


Városnézés a terepi fordulóra készülés jegyében:
riska Kiotó utcáján (forrás: iGeo Facebook-oldala)

Csütörtökön jött a terepi forduló első része: metróval utaztunk a Fushimi nevű városrészbe, ahol a víz felhasználását kellett vizsgálnunk. A városrész az egyik legfontosabb szakéfőző központ, a verseny közben betértünk egy szakémúzeumba is. A verseny után a városrész Otesuji passzázsán ebédeltünk és vásároltunk, azután megnéztük a közeli Gokonomiya templomot.


Tesióra japán módra


Otesuji passzázs

Másnap a terepi forduló második része következett, ezt a hotelben írtuk meg: fejlesztési tervet kellett adnunk az azelőtt látott városrészre, a vízfelhasználást szem előtt tartva. Délután minden csapat kapott helyi diáklányokat, akik megtanítottak minket origamizni és leírták nekünk fonetikusan a Sukiyaki című dalt, melyet másnap este kellett elénekelnünk. Este következett a poszterek bemutatása: minden országnak kellett készülnie egy poszterrel, melynek témája a „hagyományos bölcsesség és a modern tudomány a Föld jövőjéért”. A posztereket és az előadásokat díjazták is, és a magyar csapat Kazahsztán után második lett!


Helyi diáklányoktól tanultunk origamizni


Egy gésa szobra a városban

Szombat reggel az utolsó forduló, a multimédia teszt került sorra, majd a héten egyedüli alkalommal szabad városnézés következett. Megkaptuk a már ismert kísérőinket, és megnéztük a kiotói központi pályaudvar illusztris épületét, majd elmentünk a tradicionális Gion városrészbe. Gion fantasztikus volt, az utcái az ezeréves város hangulatát idézték, és láttunk egy igazi gésát is. Megnéztük a várost övező hegyek lábánál fekvő egyik templomot, és gyönyörű japánkertek között sétáltunk. Ezután a kulturális est következett: minden ország bemutatott egy-egy népviseletet, majd közösen elénekeltük az előző nap megtanult Sukiyakit.


Park Gionban


Feljáró egy gioni templomhoz

Vasárnap egész napos kirándulást szerveztek a Kiotó melletti hegyen lévő Enrjakudzsi templomkomplexumba. A hegy annyira meredek volt, hogy a közel félórás buszúton többen rosszul lettek, de megérte, fantasztikus kilátás nyílt a Biwa tóra és az erdő gyönyörű volt. Egy erdei úton jártuk végig a templomokat, először a keleti, majd a nyugati pavilont néztük meg. A nyugati épületrészben egy megállás nélkül imádkozó buddhista szerzetest láttunk, itt is megmutatkozott, hogy a japánok mennyire komolyan veszik a vallásukat. Ezután leereszkedtünk a Biwa tóhoz és a tó múzeumát tekintettük meg, ahol végigvették a keletkezését és az élővilágát, majd az emberi felhasználásait. A múzeum része egy hatalmas akvárium, ahol a tó élőlényeit mutatták be, érdekes, hogy több vízi bogárfaj is él itt.


Enrjakudzsi, Keleti pavilon

Este került sor az eredményhirdetésre: Dürr Miklós 24. hellyel ezüstérmes lett, és még egy ezüstéremmel (Szuda Ágnes révén) a magyar csapat eddigi legjobb szereplését hozta, összesítésben a kilencedikek lettünk!


Mikivel a kiotói pályaudvaron,
háttérben a Kyoto Tower adótorony

Kelemen Bendegúz












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Salga Imre méltatása Hubai Kata tollából

2025. március 13.

Az idei tanévben az Apáczai-emlékérmet Salga Imre kapta. Az alábbiakban a díjazott méltatását olvashatjátok Hubai Kata tollából.

2025-ben is folytatódnak az ESERO Hungary programok

2025. január 21.

A Klímadetektívek projekt keretében diákcsapatoknak kell azonosítaniuk egy helyi éghajlati problémát, melyet műholdfelvételek segítségével megvizsgálnak, majd javaslatot kell tenniük az adott probléma nyomon követésére vagy enyhítésére.

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.