|
|
2013. május 1. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35
Két hónap felkészülés gyümölcsét élvezhettük most mi, Sárvári Péter, Juhász Mátyás és Móricz Tamás, április 27-28-án. A Szóval országos, EU-s témájú vitaverseny döntője volt ekkor, és kemény küzdelem árán megnyertük. De hogyan jutottunk el ide? Kezdjük az elején.
Az internetes válogatón sikeresen továbbjutottunk, és megkaptuk a regionális döntő tételmondatát: Az Európai Unió összes tagállamában közös pénznemet kellene bevezetni.. Nem egy könnyű téma, és a csapat először kicsit elveszve érezte magát. Szépen lassan azonban elkezdtünk utánajárni a témának, Peti rengeteg statisztikát gyűjtött, és ezzel párhuzamosan Tóth László tanár úr bevezetett minket a vitázás rejtelmeibe. Itt talán ejtsünk is szót a Karl-Popper vita lényegéről.
Ellenben a tanterem szokásos zajos és gyors veszekedéseivel, a versenyen megkövetelt vitaforma egy óra komoly szellemi erőfeszítést jelent. Három beszédre van lehetősége egy csapatnak, és mindhárom szerepe előre meg van határozva. Az első beszélő tematizálja a vitát, ellenző oldalon reagál a támogató csapat érveire és felhozza csapata összes érvét. A második beszélő cáfolatot ad az ellenfél érveire és elmélyíti a sajátjaikat, míg a harmadik beszélő összefoglalja a vitát, lehetőleg az Ezt a vitát mi nyertük. mondattal zárva beszédét. A vita során kétszer adódik lehetőség kérdezésre, ez mindig a legintenzívebb szakasz, azonnal kell reagálni.
Egy hónap felkészülés után, március 20-án a regionális döntőben első helyezést értünk el, azonban kaptunk hideget és meleget egyaránt. Tudtuk, ha iPadet akarunk nyerni, bele kell húznunk. A stílusunkat átdolgoztuk, és a tételmondat kihirdetése után, miszerint Az ifjúsági munkanélküliség problémájára az EU-nak kéne hatékony megoldást találnia., Peti vezetésével belevetettük magunkat a témába. Szabolcsi tanár úr révén jártunk a GKI-ben, illetve beszéltünk Király Júliával, az MNB volt alelnökével és Köllő János közgazdásszal, a téma szakértőjével. (Mindnyájan apáczais öregdiákok!) Mindkét alkalommal nagyon értékes tapasztalatot gyűjtöttünk.
Szóval mi nyertünk!
Így érkezett el a döntő szombatja, ahol a legjobb 14 csapat küzdött a legjobb 4-be jutásért. Itt egy vitánk volt mindkét oldalról, és bár néha megizzadtunk, reménykedve vártuk az eredményhirdetést. És valóban, vasárnap is ott lehettünk. Az első vitánkon úgy éreztük, nyertünk, azonban a zsűri értékelése nagyon lehangolt minket. Bár továbbjuttattak a döntőbe, lelkileg összetörtünk, leginkább Peti.
És itt lépett közbe Tóth László, aki pusztán 17 perc alatt gatyába rázta a csapatot. A következő 1 óra kicsit delíriumos állapotban telt el, és inkább csak az interjúk végére ébredtünk fel. Egy gyors ebéd után mindenki összegyűlt az eredményhirdetésre, izgatottan sutymorogtak, minket leszámítva. Mi ugyanis láttuk a papíron: 1: VörösKettes. Ami pedig talán a legnagyobb győzelmünk, azt Petinek köszönhetjük. A szakmai zsűri nekünk ítélt, a média zsűri pedig Petit jelölte meg a verseny legjobb szónokának. 17 perc alatt szedte össze magát a padlóról és nyerte meg a közönséget.
Aznap ünnepeltünk, boldogak voltunk, és a versenyen szerzett tapasztalatot bármikor hasznosíthatjuk a való életben is. Mindenkinek ajánljuk a vitázást, jó és hasznos hobbi. (A verseny honlapja, ahol hamarosan láthatjátok majd a döntő vitát: http://www.szoval.eu)
Móricz Tamás
Kapcsolódó linkek
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.
2024. október 15.
Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.
2024. október 13.
Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.