|
|
2004. január 28. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35
Hamarosan itt az Apáczai Bál, ahol sok-sok tánccal találkozhatunk. Íme egy kis segítség a könnyebb kiigazodáshoz.
A keringő a legrégibb eredetű mai társastánc. Már a XII. században Hoppaldei néven ismerték. Sok változáson ment át, míg a XVIII. században kialakult a Walzer, ami a németek nemzeti tánca lett. Ettől kezdve az egész világon ismertté vált. Később már nemcsak a báltermekben volt látható, hanem a színpadra is felkerült. A XIX. században a bécsi opera is bemutatta, ezután meghódította az operettet is. Világhírűvé váltak Lanner és Strauss keringői. Azóta is sokat változott, de a keringő napjainkban is népszerű és időtálló.
Az angol keringő egy jellegzetesen lassú, kényelmes tánc, ami dallamos, lírai zenéjével vált népszerűvé a fiatalság körében. Őse, a Boston az USA-ban alakult ki, és valószínűleg már a XIX. század végén jelen volt. Ami az 1920-as években formálódott át és ebből alakult ki a francia keringő, amit a lágy mozdulatok, keresztlépések, gyors forgások harmonikus összehangolása jellemez. Ennek a táncformának igazi szépségét viszont csak a jó táncosok tudták visszaadni, mivel ehhez jó hallás és tánckésség kellett, ezért nem tudott tömegesen elterjedni. A Boston lassú tempóját alkalmazták az angol udvari bálokon a királynő idős korára való tekintettel, azóta hívják a lassabb keringőt Angol keringőnek.
Ez egy mesterségesen alkotott tánc, ami a Mambó és a Rumba keveréke. Kubából származik, megalkotója: Enrique Jorrin, havannai zenész. Először Észak-Amerikában vált híressé, majd meghódította az egész világot. 1957-ben mutatta be Németországban Gerd és Traute Hadrich mint divattáncot. A vidám, variációgazdag figurák gyors áttörést hoztak, és hamar felkeltették az érdeklődést. Mára szinte az egész világ egyik legkedveltebb táncává vált.
A régi Onestepből és a Ragből alakult ki. Onestep: leegyszerűsített egylépéses mozgású, változatlan ritmusú, haladó jellegű tánc volt. Leginkább Angliában volt népszerű, többnyire a keringőt is kiszorította. Ebből fejlődött ki a Rag: jellegzetessége a szinkópa ritmusú, behajlított térddel táncolt lépés. A Onestep és a Ragtime zenéje később lelassult, jutott tehát idő egy váltólépés bevezetésére. Ezekből alakult ki a Foxtrott, amely már lassabb, a lépéseket sasszéval variálják. A 20-as években már az angol tánctanárok az angol stílus alapjaként fejlesztették tovább. 1924-től vált szét a lassú, művészi mozgású Slowfoxra és a gyorsabb, vidámabb Quickstepre, amely a II. világháború után alapos stílusváltozáson ment keresztül azáltal, hogy kicsi, ritmusos szökellő lépésekkel egészült ki.
Sok egymással rokonságban álló afro-amerikai elődje volt . Ezekhez tartoztak pl. a harmincas évek elején a Blues, a Swing, a negyvenes években a Boogie-Woogie, és az ötvenes években a Rock and Roll. Amerikai katonák hozták Európába, ahol szabad mozgásstílusa és akrobatikus figurái miatt hamar megkedvelték. A Boogie vált az uralkodó zenei irányzattá. Sokan túlságosan közönségesnek találták, egy mérsékeltebb formát kerestek, hogy ezáltal szalonképesebbé tegyék. Angol tánctanárok alakították ki a lassabb, elegánsabb, de mégis élénk, mozgalmas Jive-ot, ami már bekerülhetett az előkelő báltermekbe.
Eredetileg egy spanyol tánc, ami azonban önmagában a spanyol táncparketten nem látható. A 20-as években bikaviadal pantomimként már ismert volt. Mai formája Franciaországban alakult ki, eleinte főleg táncművészek adták elő, majd csak később vált show- és versenytánccá. A Paso Doble olyan bikaviadalt ábrázol, ahol a férfi a torreádor, a nő pedig a piros kendő szerepét veszi át. Együtt mozognak egy képzelt bika körül Flamenco-elemeket és az arénabeli küzdelemre jellemző stilizált figurákat használva. Alapja: a Paso Doble (= kettős lépés) vagyis a sarok és a féltalp hangsúlyos lehelyezése, ritmikus haladó mozdulatokkal.
Keletkezése a század elejére tehető. Erre a ritmusos és divatos zenére az emberek mindig és mindenhol szerettek táncolni. Eredetileg amerikai zenéje és tánca viszont külön utakon fejlődött. A Rock & Roll zene elődjei a 40-es évek Rhytm és Blues irányzatai. Kezdetben a zenészek többsége mindig fekete volt. A mai Rock & Roll születését 1954-re tesszük, amikor Bill Halley Rock around the clock című száma világsikerűvé vált. A kezdeti időkben furcsának tartották, hogy fehér zenészek játszák a feketének tartott zenét. Az akkori fiatalság körében hamar elterjedt. Ez az új forradalom megmutatkozott a zenében, a táncban és az öltözködésben, de ezzel együtt a fiatalok teljesen új életformáját is jelentette. Az 50-es, 60-as években élte fénykorát Bill Halley, Little Richard, Buddy Holly, Carl Perkins és persze Elvis által, akik nevét még ma is mindenki ismeri.
A Rock & Roll táncára a századforduló után az amerikai négerek által kialakított táncok hatása volt a legerőteljesebb, ilyen pl. a Cake Walk (az elnevezés arra utal, hogy a győztes pár egy tortát kapott ajándékba). Jelentős hatással voltak még pl. a 20-as években a Charleston, a Swing és a Lindy Hop. Az utóbbit swing zenére táncolták és gazdag akrobatikus elemekkel gazdagították. Harlem híres mulatóiban is tömegesen táncolták. Innen vették át az improvizálható akrobatikus mozdulatokat. A 70-es években keletkezett Boogie-Woogie gyakorolta a legmeghatározóbb zenei hatást a Rock & Rollra. A 70-es, 80-as években alakult ki az Akrobatikus Rock & Roll, ahol nagyobb hangsúlyt fektetnek a mozdulatokra, az akrobatikára és a látványosságra, mint a zenére, ezt koreográfiára táncolják, szemben a hagyományos Rock & Rollal. Többnyire a Rock & Rollból alakították ki a Jive-ot is.
A szamba afrikai eredetű, ősi tánc, innen a rabszolga-kereskedés révén jutott Brazíliába. A jellemző szaggatott, rövid elemei a megbilincselt rabszolgák nehézkes mozdulatait jelképezik. Európába az 1920-as években jutott el, de először nem nyerte el a közönség tetszését, nem igazán értették meg ezt a furcsa stílust újfajta ritmusával. Átalakított új formája Párizson keresztül jutott el hozzánk, főleg az 50-es években vált nagyon népszerűvé. Egyszerű lépései a kezdők által is könnyen elsajátítható.
Jelenlegi formájában nem régóta táncolják. Eredetét a habanéra és a milonga nevű táncokra vezethetjük vissza (ezek Kubából származnak, jellemzően lágy, egzotikus jellegűek), amelyek összevonásából alkotta az argentin Rodriguez a tangót. Ez Európában először 1911-ben jelent meg. A 20-as évekbeli táncláz a Tangót is kiforgatta eredeti formájából. Elvesztette akkori lágy jellegét és a déli országok vadságát, temperamentumát vette fel.
George Clooney
Janet Jackson
Julia Roberts
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.
2024. október 15.
Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.
2024. október 13.
Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.