Tízórai | Aktuális témák

Mindentudás Gimnáziuma – A L'Oreal és UNESCO három díjazottjaival találkoztunk

2012. december 14. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

A DNS javítómechanizmusai, az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia, molekuláris spektroszkópia a vegyészeti kutatásban – a tegnap elhangzott rövid előadások bővített változata akár a korábbi sikeres televíziós sorozat, a Mindentudás Egyeteme egy-egy egész estés programját is kitehették volna! A jelenlévők azonban másról is hallhattak: apáczais emlékekről, tudománytörténeti metaforákról, a kutatóhelyi kooperációról, hierarchiáról, és még sok egyébről, ami igazán oldottá, emlékezetessé tette az estét.

Amint korábban beharangoztuk, 2012. december 13-án vendégünk volt a L'Oreal és az UNESCO A Nőkért és a Tudományért díj három nyertese, Professzor Dr. Vértessy Beáta, Dr. Szabó Dóra és Dr. Mátyus Edit – mindhárman volt apáczais diákok. Nagy örömünkre a késői időpont ellenére is megtelt a színházterem az érdeklődő diákokkal, öregdiákokkal és tanárokkal, akik kíváncsiak voltak a három kiváló kutatónő előadására, és az azt követő beszélgetésre, amelyet két volt diákunk, Szilágyi Zsófia és Kemény Vagyim vezetett. A bevezető részben mindhárom vendég bemutatta szakterületét, majd a nézők és a házigazdák kérdéseire válaszolva megismerhettük a kutatói lét néhány titkát, és nem utolsósorban természetesen előkerültek az apáczais emlékek is. Mindhárman kiemelték, hogy mi mindent köszönhettek a gimnáziumi éveknek az egyetemi évek alatt és azt követően, az aktív kutatói életben, és hogy az apáczais kapcsolatok mindmáig meghatározóak a szakmájukban, sőt akár a magánéletben is. Vértessy Beáta ugyanis boldogan mutatta meg saját tablóképüket, amelyen rajta kívül férjének arcképe is szerepel, illetve azokat az apáczais tablókat, amelyeken gyermekeik láthatóak! Mindezen túl a bemutatott kutatócsoportokban – aligha meglepő – nem egy volt diákunkat ismerhettük fel.


Mindentudás Gimnáziuma
– A L'Oreal és UNESCO három díjazottjaival találkoztunk

Az Apáczai Alumni Találkozások első rendezvénye joggal biztat bennünket arra, hogy folytassuk a megkezdett sort: várjuk a következő alkalmat, amelyen megismerhetjük volt diákjainkat, akik valamely területen kiemelkedő eredményeket érnek el.


Mindentudás Gimnáziuma
– A L'Oreal és UNESCO három díjazottjaival találkoztunk

Munkácsy László












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.

Német-magyar művészeti projekt: Raszler György megnyitóbeszéde

2024. október 15.

Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.

Api-epasos tudósítóink jelentik: Közös európai értékeink kiállítás

2024. október 13.

Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.