|
|
2012. december 6. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35
Néhány szóban a Mikulás történetéről.
Mint a legtöbb ünnep, ez is a katolikus egyházhoz fűzhető. A piros palástban, püspöksüvegben és pásztorbottal ajándékot osztogató Szent Miklós Lycia (római provincia) népies alakja volt. Több országban is ő a gyermekek védőszentje.
Honnan is ered tulajdonképpen a Mikulás?
Hogy alakulhatott ki egy ilyen ünnep?
A középkorban szerepjátékokat rendeztek tiszteletére. Magyarországon német hatásokra alakult ki ez az ünnep. A modern magyar néphagyományban december 5. éjjelén és december 6-a hajnalán jelenik meg, s látogatja meg a gyerekeket. Aki jó volt, annak ajándékot ad, aki rossz, azt pedig megfenyíti. Télapóként is elterjedt a köznyelvben, ami helytelen, s valószínűleg különböző kultúrkörök hagyományainak összemosásából jött létre. A Mikulás szó a Miklós név cseh fordításából származik, az ajándékozás pedig osztrák hatásokra vezethető vissza.
A modern világban a globalizáció hatására újabb változás következett be. Addig a mennyben élt, a gyermekeket innen figyelte, segítői a manók, krampuszok és/vagy az angyalok voltak, míg a mai megfelelője a Lappföldön élő Joulupukki (karácsonyapó), szánját rénszarvasok húzzák.
Honnan is ered tulajdonképpen a Mikulás?
Hogy alakulhatott ki egy ilyen ünnep?
(Fotó: Hrozik Adél)
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.
2024. október 15.
Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.
2024. október 13.
Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.