Tízórai | Aktuális témák

Mikulás a világ különböző területén

2012. december 5. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

A Mikulás ünnep világszerte óriási népszerűségnek örvend, mégis eltérőek a szokások. Szent Miklós legendája és december 6-i egyházi ünnepe kapcsán terjedt el a XIX. században, és mint nálunk megszokott, az ablakba kitett, kitisztított csizmákba tesz egy kis piros mikuláscsomagot csokival, mogyoróval és déli gyümölcsökkel töltve. Viszont gondolkoztunk már azon, hogy minden országban ugyanezek-e a szokások, mint nálunk? Összegyűjtöttem néhány különböző országnak az érdekes Mikulás-legendáit és hagyományait.

Finnországban az év legnagyobb ünnepe a karácsony. A Télapó, vagyis a Joulupukki („karácsonyapó”) december 24-én este érkezik.

Csehországban az emberek úgy tartják, hogy szenteste csodák történnek, ezért az éjszaka megsúghatja a jövőt. A Mikulás érkezését a gyermek Jézus jelzi kis csengettyűjével.

Belgiumban a gyerekek csak december 6-án kapják az ajándékot a Mikulástól. A karácsonyfa alá vagy a tűzhely közelében lévő zoknikba csak kisebb dolgok kerülnek. A karácsonyi reggeli különleges édes kenyér.

Nagy-Britanniában a Mikulásnak (Santa Claus) süteményeket és egy pohár portóit raknak a karácsonyfa alá, majd a gyerekek az ágyukra óriási zoknit akasztanak.

Írországban érdekes szokás, hogy a Télapónak egy pohár whiskyt készítenek ki, a rénszarvasoknak pedig egy csomag répát.


Mikulás a világ különböző területén

Németországban a gyerekek december elején a karácsonyi ajándéklistát rajzokkal díszítik és éjszakára az ablakpárkányra helyezik. Tetejére cukornehezéket tesznek, hogy a Mikulás biztosan megtalálja. A gyerekek január 6-án a háromkirályok napján királynak öltöznek, és így járják az utcákat, miközben minden kapura felírják a királyok neveinek kezdőbetűit. Sok német tájegységen régi karácsonyi szokásokkal találkozhatunk. Így például a partvidéken a Télapó hajóval jön a tenger felől.

Ausztriában a Mikulás (Heiliger Nikolaus) december 6-án ajándékozza meg a jó gyerekeket édességgel, dióval és almával.

Spanyolországban a Télapó érkezik a gyerekekhez, az erkélyen át bemászva. Nem jön viszont Szenteste az angyal vagy a Jézuska: náluk a háromkirályok érkezését ünneplik meg, akik az ajándékokat is hozzák.

Olaszországban a Mikulás az angol Mikuláshoz hasonlóan juttatja el ajándékait: a jóknak mindenféle finomságot, a rosszaknak pedig szenet visz.

Amerikában mára kialakultak az Egyesült Államokra jellemző karácsonyi szokások és szimbólumok, elsősorban az angolszász hagyományok átvételével, melyek közül igen jellemző például a zoknik kiakasztása a kandalló fölé, melybe Santa Claus, az amerikai Télapó teszi az ajándékot karácsony estéjén.

Görögországban az ajándékokat általában szilveszterkor hozza a gyerekeknek Agios Vaszilisz (Szent László), a Télapó.

Molnár Szabina












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Salga Imre méltatása Hubai Kata tollából

2025. március 13.

Az idei tanévben az Apáczai-emlékérmet Salga Imre kapta. Az alábbiakban a díjazott méltatását olvashatjátok Hubai Kata tollából.

2025-ben is folytatódnak az ESERO Hungary programok

2025. január 21.

A Klímadetektívek projekt keretében diákcsapatoknak kell azonosítaniuk egy helyi éghajlati problémát, melyet műholdfelvételek segítségével megvizsgálnak, majd javaslatot kell tenniük az adott probléma nyomon követésére vagy enyhítésére.

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.