Tízórai | Aktuális témák

Mikulás a világ különböző területén

2012. december 5. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

A Mikulás ünnep világszerte óriási népszerűségnek örvend, mégis eltérőek a szokások. Szent Miklós legendája és december 6-i egyházi ünnepe kapcsán terjedt el a XIX. században, és mint nálunk megszokott, az ablakba kitett, kitisztított csizmákba tesz egy kis piros mikuláscsomagot csokival, mogyoróval és déli gyümölcsökkel töltve. Viszont gondolkoztunk már azon, hogy minden országban ugyanezek-e a szokások, mint nálunk? Összegyűjtöttem néhány különböző országnak az érdekes Mikulás-legendáit és hagyományait.

Finnországban az év legnagyobb ünnepe a karácsony. A Télapó, vagyis a Joulupukki („karácsonyapó”) december 24-én este érkezik.

Csehországban az emberek úgy tartják, hogy szenteste csodák történnek, ezért az éjszaka megsúghatja a jövőt. A Mikulás érkezését a gyermek Jézus jelzi kis csengettyűjével.

Belgiumban a gyerekek csak december 6-án kapják az ajándékot a Mikulástól. A karácsonyfa alá vagy a tűzhely közelében lévő zoknikba csak kisebb dolgok kerülnek. A karácsonyi reggeli különleges édes kenyér.

Nagy-Britanniában a Mikulásnak (Santa Claus) süteményeket és egy pohár portóit raknak a karácsonyfa alá, majd a gyerekek az ágyukra óriási zoknit akasztanak.

Írországban érdekes szokás, hogy a Télapónak egy pohár whiskyt készítenek ki, a rénszarvasoknak pedig egy csomag répát.


Mikulás a világ különböző területén

Németországban a gyerekek december elején a karácsonyi ajándéklistát rajzokkal díszítik és éjszakára az ablakpárkányra helyezik. Tetejére cukornehezéket tesznek, hogy a Mikulás biztosan megtalálja. A gyerekek január 6-án a háromkirályok napján királynak öltöznek, és így járják az utcákat, miközben minden kapura felírják a királyok neveinek kezdőbetűit. Sok német tájegységen régi karácsonyi szokásokkal találkozhatunk. Így például a partvidéken a Télapó hajóval jön a tenger felől.

Ausztriában a Mikulás (Heiliger Nikolaus) december 6-án ajándékozza meg a jó gyerekeket édességgel, dióval és almával.

Spanyolországban a Télapó érkezik a gyerekekhez, az erkélyen át bemászva. Nem jön viszont Szenteste az angyal vagy a Jézuska: náluk a háromkirályok érkezését ünneplik meg, akik az ajándékokat is hozzák.

Olaszországban a Mikulás az angol Mikuláshoz hasonlóan juttatja el ajándékait: a jóknak mindenféle finomságot, a rosszaknak pedig szenet visz.

Amerikában mára kialakultak az Egyesült Államokra jellemző karácsonyi szokások és szimbólumok, elsősorban az angolszász hagyományok átvételével, melyek közül igen jellemző például a zoknik kiakasztása a kandalló fölé, melybe Santa Claus, az amerikai Télapó teszi az ajándékot karácsony estéjén.

Görögországban az ajándékokat általában szilveszterkor hozza a gyerekeknek Agios Vaszilisz (Szent László), a Télapó.

Molnár Szabina












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Az ART-napok első napja

2024. március 11.

A három ELTE gyakorló gimnázium közös rendezvénysorozata az ART-napok. Az első nap eseményei az Apáczaiban zajlottak.

Márciustól robotika szakkör indul az ELTE Informatikai Karán

2024. február 27.

Az ingyenes szakkörre 7-10. osztályos tanulók jelentkezését várják.

Ilyen volt a szalagavató bál

2024. február 5.

A 2024-es szalagavató szerintem a teljes végzős évfolyam egyik legmeghatározóbb eseménye. Én a D osztályba járok, és szerintem sokunk nevében mondhatom, hogy igazán megkoronáztuk ezt a majdnem 6 évet. Csodálatos este van mögöttünk!

Szalagavató bál 2024

2024. január 28.

Képek szöveg nélkül.

Ilyen volt 2023

2023. december 29.

Képekben 2023.