Tízórai | Aktuális témák

Mitológiai séta a Belvárosban

2004.június 25. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Nehéz volt elképzelni, mit takarhat a „Mitológiai séta” cím, így, mivel érdekesen hangzott, s némi kulturális tartalmat sejtettem a szavak mögött, ezt választottam. S nem csalódtam hetedik érzékemben, ugyanis Szőke Ágnes tanárnő elképesztően érdekfeszítő programot szervezett a szerencsésen választók péntek délelőttjére. Körüljártuk a Belváros nevezetes utcáit, s mitológiai ábrázolásaikat, (szobrokat, szökőkutakat, domborműveket) kutattunk. Azazhogy nem kellett kutatni, mert a tanárnő (esküszöm!) a Belvárost legjobban ismerő idegenvezetőket is simán zavarba hozta volna elképesztő felkészültségével.

A legjobban azért lepődtem meg a sok szobron és domborművön, melyet a környező utcákban találtunk, mert tősgyökeres belvárosiként gyakorlatilag ezeket az utcákat járva (ha másért nem, hát boltba menet) nőttem fel, ám egyszer sem jutott eszembe felnézni az épületek homlokzatára, vagy ivás közben meg is szemlélni a szökőkutat, amelynek éppen dézsmálom a vízkészletét.

A séta egyik különlegessége volt rögtön az első, általunk megtekintett épület a Cukor utcában, mely az egyik (most nem írom le, melyik, de mindenki megbizonyosodhat róla maga!) népszerű politikai párt tulajdonát képezi per pillanat. Mitológiai vonatkozása csak annyi, hogy slusszpoénként a bejárata fölött (stílszerűen) egy ókori szörnyeteg, a csúnya, medúzafejű nő egyik ábrázolása található. Mert az ördög (és a medúza) a részletekben lakozik!

Természetesen nem csak pártközpontokat nézegettünk, láttunk Hermész és Zeusz-ábrázolásokat is, (s egy újabb röhejes részlet: láttuk a szökőkutat, ahol még Hermésznek, a tolvajok istenének a kezéből is képes volt kilopni a furmányos pesti ember a tárcát) láttuk a Nereidák kútját, s az ország egyik legnagyobb (már nem emlékszem pontosan, de az is lehet, hogy a legnagyobb) üveg-mozaikját egy házon a Szervita téren, melynek különlegessége, hogy azért nem kopott el a csapadék és egyéb külső tényezők ostromától, mert nem festett, hanem eredetileg is piros, zöld, kék, sárga, stb. színű üvegdarabok alkották.

És még csak azokat az érdekességeket soroltam el, melyek a leggyorsabban eszembe jutottak, s melyek még belefértek az egyébként meglehetősen rövid terjedelembe. Mindenestre nehezen tudom elképzelni, hogy ennél jobb programot is lehetett volna választanom. Csak sajnálkozhat, aki lemaradt, s reménykedhet, hogy nem most volt utoljára mitológiai séta.

Nyerges Gábor Ádám












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.

Német-magyar művészeti projekt: Raszler György megnyitóbeszéde

2024. október 15.

Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.

Api-epasos tudósítóink jelentik: Közös európai értékeink kiállítás

2024. október 13.

Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.