Tízórai | Aktuális témák

Múzeumok Éjszakája (2012. június 16.) – sport, világűr és zene a Műegyetemen

2012. június 12. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Ha azt a szót hallod, hogy könyvtár, biztosan a vizsgára készülő könyvmolyok jutnak az eszedbe. Gondoltál már arra, hogy egy könyvtárban vannak olyan kincsek is, amik nem a polcon hevernek, hanem a falak mögött rejtegetik őket? Van egy este, amikor ez az egészen más világ megnyílik előtted.

A Múzeumok Éjszakáján nem kell korán nyugovóra térned. Az éjszaka rejti számodra az igazi meglepetéseket, amely egy évben egyszer jön el. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Országos Műszaki Információs Központ és Könyvtár (BME OMIKK) ezen az estén egy új arcát mutatja meg. Olyat, amit eddig még nem láttál! A nagyközönségtől óvott kincseket, a történelem viharát megtestesítő könyveket és olyan helyszíneket, amelyek hollywoodi rendezőket ihlettek meg. Gyere, és tegyél velünk egy sétát!

Egy napra újra csillagvizsgáló lesz az ősi falak között. Egész este miénk lesz egy valódi messzelátó a Polaris Csillagvizsgáló jóvoltából, amellyel együtt fürkészhetjük az eget. Az est egyik főszereplője a fenséges Szaturnusz lesz, de megmutatjuk azt is, hogy a magyarok jelen vannak minden nap a világűrben. Mindezt hogyan? A MASAT, az első magyar műhold segítségével.


Plakát

Közelednek a nyári esték, és már mindenki csak az olimpiáról beszél. Tudod, hogy mi köti össze Hajós Alfrédet és Cseh Lászlót? A sok érem mellett az is, hogy mindketten a műegyetemi iskolapadokat koptatták. Tekints velünk a múltba, és megmutatjuk, hogy milyen volt az olimpia ötven évvel ezelőtt. Mit gondolsz, egyszerű volt külföldre jutni? Szerinted hogyan zajlott a felkészülés állambiztonsági szemmel? Legyen ez a válaszok éjszakája!

Mit gondolsz, mi határoz meg minket? A gének vagy a társadalom? Mitől fut gyorsabban az atléta, és mitől válik valaki hallá a vízben? Örököljük, vagy tanuljuk a tehetséget? A választ a magyar genetika tudományának legnagyobb alakjával, Dr. Czeizel Endrével keressük. Az éjszaka látni- és hallanivalókban is gazdag lesz. Az este során az alma mater több száz éves falait a Műegyetemi Zenekar és a Silentio Kórus zengi be. Ha már láttad az égbolt csillagait, hallottad az éjszaka hangját, megízlelted a falak mögött rejtőző történelmet, akkor nincs más hátra, minthogy meglásd az éjszakai fényeit. Tudod, hogy mivel világítják meg a Parlamentet? Vagy azt, hogy mitől változik a Művészetek Palotájának a színe? Budapest fényei című kirándulásunkon 60 perc alatt egy tucat csodával találkozhatsz, és megtudhatod, hogy egy izzó fénye mennyit ad a főváros díszvilágításához.

Ne várj a csodára, légy ott, nézd meg, éld át! Múzeumok Éjszakája a BME OMIKK-ban!

Hegedűs Mónika

Kapcsolódó linkek

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Országos Műszaki Információs Központ és Könyvtár (BME OMIKK) oldala












Legutóbbi cikkeink a rovatban

2025-ben is folytatódnak az ESERO Hungary programok

2025. január 21.

A Klímadetektívek projekt keretében diákcsapatoknak kell azonosítaniuk egy helyi éghajlati problémát, melyet műholdfelvételek segítségével megvizsgálnak, majd javaslatot kell tenniük az adott probléma nyomon követésére vagy enyhítésére.

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.

Német-magyar művészeti projekt: Raszler György megnyitóbeszéde

2024. október 15.

Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.