Tízórai | Aktuális témák

Dr. Víg Dávid, jogász: A modern börtön története: tévedések, félreértések

2012. április 5. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Az első dián egy kaméleon volt, így – gondoltuk – lehet, hogy egy nagy félreértés lesz ez az előadás, és valami másféle börtönökről lesz szó. De azért a jogász felirat kicsit megnyugtatott.

–Mi az a börtön? – tette fel a kérdést az előadó, majd hozzátette, hogy nem magától kérdezte, továbbá az előadás nem úgy fog telni, hogy ő beszél, hanem a hallgatóság véleményére is kíváncsi. Kezdetben csak páran kapcsolódtak be a beszélgetésbe, de az előadás végére egyre több ember kérdezett vagy fűzte hozzá a gondolatait a témához. A téma, ugye, a tévedésekhez és félreértésekhez kellett kapcsolódjon, ezért ezen kérdés kapcsán mindenkinek valami betonfalakkal körbevett építmény juthatott eszébe, holott Norvégiában például egész más a helyzet. Ki gondolná, hogy egy büntetését töltő „rab” egy szigeten, egy emeletes, kertes házban napozgatva éldegél…

Majd felmerültek a különböző fajtájú büntetések, börtönök, fegyházak, módszerek és pár ismert alak, mint például Al Capone. Kérdés volt, hogy őt miért börtönözték be, mi is börtönbe zárnánk-e? Az életfogytiglani tényleg a halálig tart-e? És mint tévedés, nem tart addig. A tényleges életfogytig tartó büntetés az viszont igen, de akkor mi a különbség, hol a határ az elkövetett bűntények között? Még sok hasonló témáról hallhattunk érdekes, néhol megdöbbentő tényeket, úgyhogy összefoglalva egy felkészült előadótól egy remek előadást hallhatunk.


Dr. Víg Dávid, jogász: A modern börtön története:
tévedések, félreértések

A fotóért köszönet Martinov Ákosnak.

Palotai Bálint












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.

Német-magyar művészeti projekt: Raszler György megnyitóbeszéde

2024. október 15.

Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.

Api-epasos tudósítóink jelentik: Közös európai értékeink kiállítás

2024. október 13.

Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.