Tízórai | Aktuális témák

Gyertyán István: Gyógyszer a félreértett valóságra

2012. április 5. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Mikor jelentkeztem erre az előadásra, fogalmam nem volt, hogy mire számítsak, de valahogy nagyon megfogott a címe, és mint később kiderült, nagyon jól tettem, hogy erre az előadásra mentem.

A legelején azt kellett tisztázni, hogy mit is jelent pontosan a „félreértett valóság”. Ez a skizofréniát takarja, amiben, ugye, a betegek egy képzelt világban élnek. Megtudtuk, hogy mitől is alakul ki ez a másik világ, amiben a betegek élnek. Ezt az agyban lévő, egy dopamin nevezetű vegyület felszabadulása okozza. Megcsináltunk egy úgynevezett Wisconsin kártyaválogatási tesztet, amivel az orvosok szokták megállapítani, hogy a beteg skizofrén-e.

Néztünk a Dracula című filmből egy jelenetet, amiben egy angol elmegyógyintézetet mutattak be, ahol szörnyű körülmények között tartották a betegeket. Az Egy csodálatos elme című filmből pedig egy olyan részt néztünk meg, ahol megfigyelhettük, hogy ezt a betegséget megszüntetni teljesen nem lehet, de elérhető, hogy már ne érezze a beteg fontosnak ezeket a képzelődéseket és meg tudja különböztetni a tényleges valóságot az ő általa elképzelt világtól.


Gyertyán István: Gyógyszer a félreértett valóságra

Időrendben haladva tudtuk meg, kezdetekben hogyan is próbálták kezelni ezt a betegséget. Sok gyógyszert alkalmaztak rá, de egy probléma volt mindegyikkel: a mellékhatásuk az volt, hogy a betegek teljesen megbénultak és nem tudtak mozogni. Előadónk, Gyertyán István, aki a Richter Gedeon gyógyszergyárban dolgozik, több száz kutatóval együtt egy olyan gyógyszert próbált létrehozni, ami kezeli a skizofréniát, de nem okoz úgynevezett Parkinson-kórt, vagyis, hogy nem tud megmozdulni a beteg.

Végig beleláthattunk egy új gyógyszer felfedezésének a fázisaiba. Ez kb. 15 évbe telik a kitalálástól egészen a kész, használható termékig. Sok lépcsőfoka van, amit meg kell mászni ahhoz, hogy a patikákba kerülhessenek a gyógyszerek. Megnéztünk néhány állatkísérletet, ahol a még nem tökéletes gyógyszereket adtak be patkányoknak, és megfigyelték, hogy úgy hat-e az állatra, ahogyan majd szeretnénk, hogy a skizofrén emberre hasson.

Egy évtized, és rengeteg pénz elköltése után megszületett a Cariprazine nevezetű gyógyszer, ami eddig a legjobb gyógyszer, amit ismernek a skizofrénia kezelésére. Nagyon nagy valószínűséggel ez két év múlva már meg is vásárolható.

Rengeteget lehetne még a skizofréniáról és kezeléséről beszélni, hiszen ez egy nagyon érdekes betegség. Számomra rettentő izgalmas volt ez az előadás, minden percét élveztem.

Molnár Szabina












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.

Német-magyar művészeti projekt: Raszler György megnyitóbeszéde

2024. október 15.

Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.

Api-epasos tudósítóink jelentik: Közös európai értékeink kiállítás

2024. október 13.

Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.