|
|
2012. április 5. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35
Miért kard a kard? S mi, ha nem az? Mitől damaszkuszi a damaszkuszi penge? Miben hasonlít (hasonlít?) a japán kard a magyarhoz? Oszlánszky Gábor előadása.
Oszlánszky Gábor személyében egy megszállott műgyűjtőt tisztelhetünk. Saját elmondása szerint 5 éve kezdődött ez nála. Azóta kb. 100 történelmi kardot és tőrt gyűjtött össze. Van közöttük gladius, spatha, szablya, pallos és még sok más. Az előadás kedvéért a legtöbbet el is hozta, emellett készített egy bemutatót. A kettő segítségével megismertette a közönséggel a fegyvereit. Előfordult egy két másolat, de nagy számban voltak eredeti darabok is. Miközben megnéztük ezeket a kincseket, a történelmi korszakokba és a fegyvernemekbe is betekintést nyerhettünk. Megtudtuk, melyik fegyvert mikor és mire használták, miért néz ki úgy, ahogy kinéz, és hogyan készítették. Pár darabról érdekességeket is hallhattunk, mint például a katanáról, a japán szamurájok kardjáról (ezzel a darabbal kapcsolatban volt a legnagyobb az érdeklődés). Fény derült a kard és a szablya közti különbségre is (a kard egyenes kétélű pengével rendelkezik, míg a szablya hajlítottal).
Az utolsó negyedórában minden kiállított fegyver kézbe vehető volt védőkesztyű használatával. Még arra is volt lehetőség, hogy koszorúkat kapjunk el a kardokkal. Minden résztvevőnek tudott újat mondani ez a teljesen lenyűgöző előadás.
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.
2024. október 15.
Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.
2024. október 13.
Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.