|
|
2011. április 11. | utolsó módosítás: 2020. október 5., 13:54
Kedves kortársunk, Őri Bence (11.C) tartott sajátos előadást a cigányság magyarországi helyzetéről. Nagy igazságok hangzottak el egy kevés humorral fűszerezve.
Az előadás bevezetőjeként ismertetve lettünk a cigányság történelmi hátterével, és az egész prezentáció során bizonyos időközönként felbukkanó információfoszlányokból lassan összeállt egy kép a szokásrendszerről és a kultúráról (vándorló életmód, a vagyontárgyak megosztása a közösségen belül). A cigánykérdés nem egy modernkori probléma, már a középkorban is létezett, és az eltérő hagyományok és életfelfogás a ludas, derült fény, miközben kibontakoztatta álláspontját és egyre csak közelítette a hallgatóságáét a sajátjához. Szemléletes statisztikákat is szép számmal felvonultatott, amelyből felvetődtek (persze nem véletlenül) kérdések: Mi alapján alkotunk előítéleteket? Volt már személyes negatív tapasztalatunk? És miért általánosítunk?
Projektelőadások: a cigányság helyzete ma Magyarországon;
előadás, majd kerekasztal-beszélgetés
meghívott roma vendégekkel
Már szinte ordított a következtetés: Az Esélyegyenlőség, vagyis le a diszkriminációval! Lassan-lassan átcsusszant a második fázisba a tervezet, megindult a kerekasztal-beszélgetés, amely tényleg interaktívra sikeredett. Pro és kontra tapasztalatok, vélemények.
Az előadás végére nőtt a szociális érzékenységünk szintje, teljes siker.
Yeung Wei Le
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.
2024. október 15.
Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.
2024. október 13.
Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.