Tízórai | Aktuális témák

Projektelőadások: tudomány és technika szekció

2011. április 8. | utolsó módosítás: 2020. október 5., 13:54

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Természetesen itt is teli volt a terem az előadás kezdetekor. Nekem szerencsém volt, a második sorban találtan helyet, de voltak, akik csak leghátul a padon tudtak leülni. Kilenc órakor elkezdődött.

Először Szűr-Szabó Sándor (11.D) tartott egy érdekes beszámolót a hidakról. Sok mindent hallhattunk tőle a témájában. Néha, hogy könnyebben megértsük, LEGO elemekkel szimulálta a hidakat. Az egyik térbeli hasonmásnál játékvonat-síneket is használt, hogy bemutassa a kupolaszerű hidakat, amelyek a régi építészet és a hidak közös elemeinek bemutatása során kerültek elő. A prezentáción a képek között szerepelt egy LEGO-ból épült daru is (amit természetesen ő rakott össze) és az előtte említett hídfajtával hasonlította össze.

Ezután egy „családi előadás” következett. Egyik évfolyamtársam (Renner Ági, 8.C) és a nővére (Renner Ildi, 10.B) beszélt az optikai csalódásokról „Kész átverés” címmel. Először egy-két bemelegítő képet láthattunk, melyek közül a legtöbbet ismertem, de attól még nagyon élveztem. Ezután jött a „szárazanyag”. Elmagyarázták nekünk, hogy mik a szem részei, külön kiemelve azokat a részeket, amelyek az optikai csalódásokban „átvernek” minket. Itt is sok érdekeset lehetett hallani. Miután ezeket megértettük, újabb képeket láthattunk, de most már csoportosítva, sőt, azt is hallhattuk ezeknél, hogy pontosan miért látjuk azt, amit látunk. Az utolsó dián szerepelt egy találós kérdés is (Melyik szervünk lát a legkevésbé? A válasz: a vakbelünk!), és ezzel ez az előadás is a végéhez ért.


Projektelőadások: tudomány és technika szekció

Szabó Viola












Legutóbbi cikkeink a rovatban

2025-ben is folytatódnak az ESERO Hungary programok

2025. január 21.

A Klímadetektívek projekt keretében diákcsapatoknak kell azonosítaniuk egy helyi éghajlati problémát, melyet műholdfelvételek segítségével megvizsgálnak, majd javaslatot kell tenniük az adott probléma nyomon követésére vagy enyhítésére.

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.

Német-magyar művészeti projekt: Raszler György megnyitóbeszéde

2024. október 15.

Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.