|
|
2011. március 13. | utolsó módosítás: 2020. október 5., 13:51
2011. március 11-én sor került az apáczais március 15-ei megemlékezésre. Ennek érdekében rövidített órák voltak egész nap, s szépen kiöltözött diákok sorai kokárdával díszítve. Ahogy kicsöngettek az 5. óráról, rögtön elindultunk az ELTE dísztermébe. Körülöttem mindenki izgatottan ficánkolt, s miután az iskola összes osztálya megtalálta a helyét, az előadás kezdetét vette.
Az ember azt gondolná, hogy minden március 15-ei témát felhasználtak már az idők során, ám mindenki nagy meglepetésére egy teljesen egyedi előadásnak lehettünk a tanúi. Az 1948 utáni Nemzeti Színházban színészeket alakítottak a 11.B-s tanulók, ahol Ferenc József, az akkori osztrák császár feleségének tiszteletére rendezett előadásra próbáltak. Sok fontos mozzanatát emelték ki a szabadságharcnak, megjelenítették a márciusi ifjak (pl. Jókai) személyét is úgy, hogy e főpróba alatt senki se tudta, mit kéne csinálnia. A direktor a fejét fogta tehetetlenségében, a színészek szép emlékeket elevenítettek fel, szóviccekkel játszottak, összekaptak semmiségeken. Az egyik a szövegét nem tudta elmondani, a másik arcokat vágott, a harmadik meg a direktornak ment az agyára. Valamivel a főpróba végére, a tényleges előadás kezdete előtt csak dűlőre jutva kibékéltek és közös megegyezésre jutottak, hogy lesz ami lesz, mert csak történik valami.
A diákság, beleértve szerény személyemet is, nagy érdeklődéssel figyelte a történteket, várta a folytatást. A direktor kikukucskált a (képzeletbeli) függöny mögül, majd üdvözölte a kedves nézőket, az uralkodócsaládot, s hirtelen minden sötétségbe borult (nyugalom, nem áramszünet lépett fel :)). Ekkor elérkeztünk az ünnepség végéhez, tapsvihar jutalmazta munkájukat, s legvégül felálltunk a Szózat meghallgatásához.
Most már látom, hogy egy újabb élménnyel lettünk, mi nézők gazdagabbak, s nem csak holmi könyvekből, talán az Internetről, hanem színdarabokból is jutunk információhoz az 1848-49-es évekből. Nyugton állíthatom, hogy az 1848-as forradalom eseményei meghatározók még a mai magyarok számára is, és mindezek mellett magyarságtudatunk kialakulásában is számottevő szerepe volt. Köszönöm!
2025. június 20.
2025. május 31-től június 6-ig 45 diákunk vett részt 5 különböző évfolyamról (7-11. évfolyam) az ausztriai Salzkammergut régiójában megszervezett német nyelvi táborban. A tábor célja az volt, hogy lehetőséget nyújtsunk diákjainknak arra, hogy anyanyelvi környezetben gyakorolhassák a német nyelvet, valamint életszerű szituációk és anyanyelvi tanárok által megtartott tanórák révén fejlesszék nyelvtudásukat. A nyelvfejlesztés mellett szerettük volna, hogy kulturális tekintetben is élményeket szerezzenek diákjaink, így a programok megszervezésekor ezt a szempontot is figyelembe vettük.
2025. június 24.
Az idei terepgyakorlat során a Tátra varázslatos világába nyertünk bepillantást. Szlovákia és Lengyelország határvidékén, a Tátrai és a Pieninek Nemzeti Parkok területén végeztünk terepi megfigyeléseket és vizsgálatokat. Szállásunk a festői Poronin településen, a barátságos Willa Anna Panzióban volt, a Zakopanéhoz közeli hegyek ölelésében.
2025. június 20.
A 2024/2025-ös tanévben először került megszervezésre egy kirándulás Ausztriába a németet tanuló diákok számára. A kiránduláson részt vett diákoknak nemcsak az osztrák városokban adatott lehetőségük a nyelv gyakorlására, hanem délutáni tanfolyam keretében is gyakorolhattak.
2025. június 12.
A Pamela Anderson Band 2025. június 11-i koncertje képekben.
2025. június 4.
A Nemzeti Összetartozás Napja az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező nemzeti emléknap. Június 4-ét, az 1920-as trianoni békediktátum napját az Országgyűlés a Nemzeti Összetartozás melletti tanúságtételről szóló 2010. évi XLV. törvényben nyilvánította a Nemzeti Összetartozás Napjává.