Tízórai | Aktuális témák

A Japán Alapítvány Magyar Nyelvű Haiku Pályázatának eredménye

2010. november 29. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

A Japán Alapítvány Magyar Nyelvű Haiku Pályázatán a középiskolai kategóriában iskolánk 12. B osztályos, humán tagozatos tanulója, Pataki Patricia I. helyezést ért el.

A pályamunkákat háromtagú neves zsűri értékelte: Vihar Judit nyelvész, irodalomtörténész, műfordító, Fodor Ákos költő, műfordító, és Zalán Tibor költő, prózaíró. A nyertes műveket a Litera Irodalmi Portál közzéteszi (www.litera.hu), költőik pedig tárgyi nyereményben részesülnek. A pályázaton megadott témára kellett verset írni. A megadott téma a nyár volt. A győztes pályamunka:

Nyári Hajnal. Hűs
szisszenés; szinte látom,
a fű mint serken.

Az eredményhez gratulálunk!


A Japán Alapítvány Magyar Nyelvű
Haiku Pályázatának eredménye

Mi a haiku?

A haiku a japán költészet egyik jellegzetes versformája. Három sorból áll, melyek rendre 5, 7 szótagosak. De a haiku több mint versforma: önálló műfaj. Szülőhazájában csak azokat az 5-7-5-ös sorképletű verseket nevezik így, amelyek a természet ábrázolásán keresztül mély filozófiai, lélektani tartalmat sugallnak A haiku művelője gyakorolja a kitartó, éber figyelmet (zansin), hogy rátalálhasson a haikupillanatra: arra a látványra, amelyet érdemes 17 szótagos versbe foglalni. A témakiválasztás után (a klasszikus haikuk esetében ez többnyire természeti látvány vagy jelenség) pedig gyakorolja az elmélyülést, vagyis a lényeg megragadásának képességét.

A téma iránt mélyebben érdeklődnek ajánljuk a következő oldalakat:
www.szenti.com/haiku.shtml
www.sulinet.hu/irod/matine/haiku.htm

Garam Ágnes

Kapcsolódó linkek

A Litera Irodalmi Portál oldala












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Salga Imre méltatása Hubai Kata tollából

2025. március 13.

Az idei tanévben az Apáczai-emlékérmet Salga Imre kapta. Az alábbiakban a díjazott méltatását olvashatjátok Hubai Kata tollából.

2025-ben is folytatódnak az ESERO Hungary programok

2025. január 21.

A Klímadetektívek projekt keretében diákcsapatoknak kell azonosítaniuk egy helyi éghajlati problémát, melyet műholdfelvételek segítségével megvizsgálnak, majd javaslatot kell tenniük az adott probléma nyomon követésére vagy enyhítésére.

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.