Tízórai | Aktuális témák

A Japán Alapítvány Magyar Nyelvű Haiku Pályázatának eredménye

2010. november 29. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

A Japán Alapítvány Magyar Nyelvű Haiku Pályázatán a középiskolai kategóriában iskolánk 12. B osztályos, humán tagozatos tanulója, Pataki Patricia I. helyezést ért el.

A pályamunkákat háromtagú neves zsűri értékelte: Vihar Judit nyelvész, irodalomtörténész, műfordító, Fodor Ákos költő, műfordító, és Zalán Tibor költő, prózaíró. A nyertes műveket a Litera Irodalmi Portál közzéteszi (www.litera.hu), költőik pedig tárgyi nyereményben részesülnek. A pályázaton megadott témára kellett verset írni. A megadott téma a nyár volt. A győztes pályamunka:

Nyári Hajnal. Hűs
szisszenés; szinte látom,
a fű mint serken.

Az eredményhez gratulálunk!


A Japán Alapítvány Magyar Nyelvű
Haiku Pályázatának eredménye

Mi a haiku?

A haiku a japán költészet egyik jellegzetes versformája. Három sorból áll, melyek rendre 5, 7 szótagosak. De a haiku több mint versforma: önálló műfaj. Szülőhazájában csak azokat az 5-7-5-ös sorképletű verseket nevezik így, amelyek a természet ábrázolásán keresztül mély filozófiai, lélektani tartalmat sugallnak A haiku művelője gyakorolja a kitartó, éber figyelmet (zansin), hogy rátalálhasson a haikupillanatra: arra a látványra, amelyet érdemes 17 szótagos versbe foglalni. A témakiválasztás után (a klasszikus haikuk esetében ez többnyire természeti látvány vagy jelenség) pedig gyakorolja az elmélyülést, vagyis a lényeg megragadásának képességét.

A téma iránt mélyebben érdeklődnek ajánljuk a következő oldalakat:
www.szenti.com/haiku.shtml
www.sulinet.hu/irod/matine/haiku.htm

Garam Ágnes

Kapcsolódó linkek

A Litera Irodalmi Portál oldala












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.

Német-magyar művészeti projekt: Raszler György megnyitóbeszéde

2024. október 15.

Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.

Api-epasos tudósítóink jelentik: Közös európai értékeink kiállítás

2024. október 13.

Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.