Tízórai | Aktuális témák

Freud Róbert: Ókori matematikai problémák, amelyekre ma sem tudjuk a választ…

2010. április 7. | utolsó módosítás: 2020. október 5., 13:36

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

„Aki a matematikát sikerrel akarja alkalmazni a gyakorlatban, annak álmok álmodójának kell lennie.” (Rényi Alfréd)

A matematikához fűződő viszonyom itt, az Apáczaiban változott meg alapvetően. Talán azért, mert az elmúlt pár évben az összes matematika-fizika és komplex tagozatos osztályban taníthattam, taníthatok. Fiatal kollégám, Dobos Dániel nem régen egy érdekes matematikai feladattal kápráztatott el, amely még nyitottabbá tett a matematika iránt.


Freud Róbert: Ókori matematikai problémák,
amelyekre ma sem tudjuk a választ…

Dani volt a házigazdája annak az előadásnak, melyet Freud Róbert tartott az Apáczai Napok keretén belül a TÖKÉLETES SZÁMOKRÓL. Biztos voltam benne, hogy az előadás érdekes lesz. Nem csalódtam. A terem zsúfolásig megtelt. A jelentkezők száma 40 főre volt limitálva, de a 9.A termében kétszer ennyi diák és tanár várta az előadást.

Az előadó először az ókori görögök világába repített bennünket a tökéletes számok segítségével. A kérdésfelvetések megválaszolásánál diákjaink aktív közreműködésére is számított. A tételek bizonyításánál én ugyan „elveszítettem a fonalat”, de az élmény magával ragadó volt. Csodálok mindenkit, aki értette azt a rengeteg műveletet, amely a táblára felkerült.

Amikor a hallgatóság már kissé fáradtnak tűnt, Freud Róbert lazított a tempón és mesélt. Szemerédi Endréről, Rényi Alfrédról, Erdős Pálról, az Erdős-féle számról. Ez a szám a következőképpen épül fel: 0 az Erdős-indexe Erdős Pálnak; 1 mindazoknak, akik vele együtt publikáltak; 2, akik már publikáltak 1-es indexűvel, és így tovább. Általánosan elterjedt sejtés szerint nincs 4-es indexű matematikus (eddig legalábbis nem találtak).


Freud Róbert: Ókori matematikai problémák,
amelyekre ma sem tudjuk a választ…

A világban mindig új és új matematikai problémák keletkeznek, amelyeket talán pont egyik apáczais diákunk fog megoldani. Freud Róbert előadását, melyet Erdős Pál szavaival zárt, hatalmas tapsvihar követte.

„Minden, ami emberi, akár rossz, akár jó, előbb-utóbb véget ér. Kivéve a matematikát.”

Pintérné Czigler Éva












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Célba jutott cipősdobozok

2024. december 21.

Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.

50. jubileumi Kárpát-medencei disputaverseny az Apáczaiban

2024. november 19.

Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.

Német-magyar művészeti projekt: Raszler György megnyitóbeszéde

2024. október 15.

Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.

Api-epasos tudósítóink jelentik: Közös európai értékeink kiállítás

2024. október 13.

Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.