|
|
2019. március 26. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:36
A Honvédelmi Sportszövetség támogatásának köszönhetően iskolánk 47 tanulója háromnapos kiránduláson vehetett részt 2019. március 23. és 25. között. I. világháborús hadszíntereket kerestünk fel.
Apáczaisok Doberdón
A szombati hosszas buszozást Celjén szakítottuk meg, ahol a Czillei család várát jártuk be. Az egykori hadszíntérre Görtznél (olasz nevén Goriziánál) értünk, ahol a várban berendezett múzeumot kerestük föl. A bábuknál hatásosabbak voltak a magyar haditudósító kiállított fényképei, például a patkányvadászat emlékéről. Borhegyi tanár úr részletes ismertetést tartott a buszon és a fölkeresett helyszíneken, stratégiákról, a kor haditechnikájáról, kritikus 400 méterről és családi emlékeiről.
Vasárnap reggel az aquileiai székesegyháznál kezdtük, ahol a negyedik századi, ókeresztény szimbólumokkal ékes mozaikpadló mellett az egyik X–XI. századi freskón hátrafele nyilazó magyar harcos ábrázolását is kiszúrtuk. Következő megállónk Redipuglia volt, ahol a monumentális emlékműre másztunk föl, ameddig lehetett, s az ezzel szembeni parkban kiállított fegyvereket tanulmányozhattuk.
Ezután következett túránk a Doberdói-fennsíkra. Tűző napsütésben másztuk meg a 275 méteres mészkőtömböt, sikerrel kerestük meg a térképen föladott pontokat, Ferenc József emlékműjétől a plató csúcsaiig. Döbbenetes volt fönn látni a természet szépségeit, az Alpok hófedte csúcsait, amire bő száz éve a besorozott alföldi bakák is rácsodálkoztak és közben átgondolni a szenvedéseket, a több mint egymillió embert ledaráló vágóhíd, a pokoli malom borzalmait, aminek emlékhelyei máig tanúskodnak a kiöntött vérről. Bemásztunk magyar lövészárkokba, olasz kavernába, beszélgettünk katonának beöltözött helyi hagyományőrzőkkel az osztrák egyenruhások lelkesen köszöntöttek mint szövetségest. A hegyről leereszkedve láttunk magyar emlékműveket, emlékfát és San Martino szétlőtt házaiból is pár romot. Nap végén fáradtan vacsoráztunk meg.
Hétfőn hazafelé Caporettónál álltunk hosszabban meg. A helyi múzeumban az 1917-es áttörést bemutató filmet láthattunk, döbbenetes fotókat egész hegyoldalt betöltő tüzérségi állásokról, megnyomorodott emberekről, fegyvereket, zászlókat és a csatateret fölkereső hírességek fényképeit is. Fölmentünk a közeli csontkápolnához is. A meglátogatni tervezett erődöt sajnos felújítás miatt bezárták, így csak kívülről tekinthető meg; de így is este fél tízre ért vissza buszunk Budapestre.
A történelem- vagy irodalomórákon már hallott helyszínek így álltak össze érthető, tiszteletet parancsoló, de döbbenetes, mindenképpen maradandó emlékké.
Kimegyek a doberdói harctérre tanulmányi kirándulás
A 4. honvédgyalogezred emlékgúlájánál kétszázan maradtak életben
Merre is vagyunk?
Görtz a város elvesztése vezetett Doberdó feladásához
A caporettói múzeumban Zoli épp a német nyelvű egészségügyi tájékoztatókat olvassa
Jelen Redipuglia csontkápolnája
Aquileia
Celje
2025. június 20.
A 2024/2025-ös tanévben először került megszervezésre egy kirándulás Ausztriába a németet tanuló diákok számára. A kiránduláson részt vett diákoknak nemcsak az osztrák városokban adatott lehetőségük a nyelv gyakorlására, hanem délutáni tanfolyam keretében is gyakorolhattak.
2025. június 12.
A Pamela Anderson Band 2025. június 11-i koncertje képekben.
2025. június 4.
A Nemzeti Összetartozás Napja az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező nemzeti emléknap. Június 4-ét, az 1920-as trianoni békediktátum napját az Országgyűlés a Nemzeti Összetartozás melletti tanúságtételről szóló 2010. évi XLV. törvényben nyilvánította a Nemzeti Összetartozás Napjává.
2025. június 3.
Idén május 4-e és 12-e között láttuk vendégül belga vendégeinket Budapesten, akiknél mi is jártunk februárban.
2025. június 2.
2025. május 29-én rendezték meg az Atomenergiáról mindenkinek című eseményt Dunaújvárosban, amin az Apáczai és a BMSZC Trefort Technikum tanulói közösen vettek részt. Az ő beszámolójukat lehet most olvasni.