|
|
|
2018. április 12. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:36
2018. április 13-a és 17-e között immár nyolcadik alkalommal került megrendezésre az Eötvös József Gimnázium diákjai által a BIMUN Budapest International Model United Nations, vagyis lefordítva a Budapesti Nemzetközi Modell ENSZ konferencia. Mint azt a neve is mutatja, ezeken a nemzetközi MUN-konferenciákon a diákok delegáltakként modellezik a valódi Egyesült Nemzetek Szervezetében folyó munkát.
Az igazi ENSZ-hez hasonlóan a delegáltak különböző bizottságokban és szervezetekben képviselik egy ország érdekeit, de ezen ország sosem lehet azonos azzal, amelyikből a diák érkezett. Így biztosítják azt, hogy a delegáltak a felkészülés során megismerkedjenek más nézőpontokkal, véleményekkel, problémákkal és körülményekkel, hiszen gyakran olyan országot kell képviselni, amiben az illető még talán nem is járt soha.

Apáczais sikerek a BIMUN-on
A bizottságokban zajló viták során a diákok célja az, hogy megismertessék az általuk képviselt ország véleményét egy adott problémában, majd ezek után közösen dolgozzanak ki egy megoldási tervet. A konferenciák hivatalos nyelve az angol, a viták formája pedig erősen kötött csak úgy, mint az ENSZ-ben. (A delegáltak például beszéd közben nem használhatják az első szám egyes személyt, csak az első szám harmadik, illetve a többes szám első személy engedélyezett.)
Az Apáczai idén egy 8 fős delegációval érkezett a BIMUN-ra, melynek tagjai voltak: Dolgos Anna (11.D), Dolgos László (9.C), Fehértói Vince (9.A), Fónai Kende (11.C), Földi Teodor (9.A), Hubay Csenge (11.C), Marosi Samu (9.D) és Mladoniczky Máté (9.D). Mindannyian Dél-Afrika érdekeit képviseltük a különböző bizottságokban.
Bár ezek a konferenciák nem versenyek, a záró ceremóniákon a bizottságok vezetői 3 különféle elismeréssel tüntetik ki mindazokat, akiknek a viták során nyújtott munkájuk kiemelkedő volt. Ilyen tekintetben a 2018-as BIMUN iskolánk történelmének eddigi legsikeresebb nemzetközi MUN-konferenciája volt, hiszen ennyi kitüntetést még soha nem hozott el az Apáczai.

Apáczais sikerek a BIMUN-on
Diplomáciai teljesítményük és a vita során tanúsított hozzáállásuk alapján delegációnk következő tagjai részesültek elismerésben:
Dolgos László (9.C) Best Delegate of the International Atomic Energy Agency
Fónai Kende (11.C) Honourable Mention of the Disarmament and International Security Committee
Hubay Csenge (11.C) Honourable Mention of the World Health Organisation
Marosi Samu (9.D) Outstanding Delegate of the United Nations Office on Drugs and Crime
Mindemellett Seress Iván aki nagyban segítette delegációnk felkészülését, illetve az Apáczai Napokon előadást is tartott a MUN-ról és Cseh Róza 12.B osztályos tanulók Best Supervisor kitüntetésben részesültek. (Supervisorként a rájuk bízott külföldi delegáció itt-tartózkodásának gördülékeny lebonyolításáért voltak felelősek.) A konferenciára Minich Eszter és Vinkler Andrea tanárnők segítségével juthattunk el, amit ezúton is köszönünk! A 8 fős delegációnk szerves részét képezte több olyan diák is, akinek ez volt élete első nemzetközi konferenciája, nekik külön gratulálunk a helytállásért!

Apáczais sikerek a BIMUN-on
A MUN-ozásról további részleteket találhattok korábbi cikkemben, a BIMUN-ról pedig a http://www.bimun.hu weboldalon és a konferencia Facebook-oldalán tudhattok meg többet.
2026. június 17.
Az idei terepgyakorlat során a Karszt-hegység és az Adriai-tenger partvidékének varázslatos világába nyertünk bepillantást. Szlovéniában és Olaszországban, természetvédelmi területen és városi környezetben egyaránt végeztünk helyszíni megfigyeléseket és vizsgálatokat. Szállásunk a Hruševje település közelében, a festői Nanos hegyvonulat lábánál fekvő, barátságos Hudičevec ökológiai gazdaságban volt.
2026. június 1.
Mile-Kis Kristóf Samu és Tapasztó Zsombor (mindketten a 12.A tanulói) jelentős sikereket értek el nemzetközi és hazai tudományos konferenciákon kvantuminformatikai kutatásaikkal.
2026. május 21.
Az idei tanévben is sikeresen szerepeltek gimnáziumunk diákjai a Szilárd Leó és Mikola Sándor versenyeken.
2026. április 30.
Négy osztály végzett az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnáziumban. Az A osztály Borhegyi Péter, a B osztály dr. Ács Zoltán, a C osztály Dalos Áron és a D osztály Iván György vezetésével.
2026. február 16.
A SolveX Kárpát-medencei Matematikai Esetverseny egy magyar nyelvű, többfordulós csapatverseny középiskolás diákok számára.