Tízórai | Aktuális témák

LeS – Mérő László: Átlagisztán és Extremisztán tudománya

2016. szeptember 9. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:36

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Tegnap mutatkozott be a LeS (Ludicrum et Scientiam) előadás- és beszélgetés-sorozat iskolánkban. Az első alkalommal Mérő László matematikus, pszichológus, publicista és egyetemi tanár tartotta az előadást. Már maga a cím is sokak figyelmét felkeltheti, hiszen úgy hangzik, mint egy fantázianév. Az előadásból azonban kiderült, hogy ezek ténylegesen létező „országok”, amelyek nagyban meghatározzák mindennapi életünket.

Átlagisztánban éljük az életünket, azonban néha adódhatnak extremisztáni problémák, amelyekhez alkalmazkodnunk kell. Extremisztánt mi hoztuk létre, ez a gazdasági élet. A két világ tele van ellentmondásokkal, mi mégis mindkettőben létezünk. Az elméletet egyébként Nassim Nicholas Taleb, arab származású esszéíró alapozta meg „A fekete hattyú” című könyvében. Az előadás során szó volt még makettekről, modellekről, fraktálokról, Gaussról és Cauchyról. Egy teljesen új világot ismerhettünk meg, amelyről nem is tudtuk, hogy létezik.


LeS – Mérő László: Átlagisztán és Extremisztán tudománya

Az előadást követő beszélgetés is nagyon jól sikerült, Mérő László készségesen válaszolt mindenre. Az előadás sikerességét mutatja az is, hogy minden korosztályban merültek fel kérdések, így Basa tanár úrtól elkezdve a nyolcadikos diákokig.

Fantasztikus előadást hallhattunk, egy csodálatos elmétől, aki maga is behatóan foglalkozik az elmélettel. Rendkívül hozzáértően, pontoson, érdekesen és humorosan prezentálta nekünk a témát. Az előadás nagyon sikeresnek bizonyult, rengetegen jöttek el, az iskola diákjai, tanárai, de még külsős újságírók is voltak.


LeS – Mérő László: Átlagisztán és Extremisztán tudománya

Reméljük, az előadások továbbra is ilyen sikeresen fognak zajlani, köszönjük a szervezést, várjuk a folytatást!

Barát Noémi












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Az ART-napok első napja

2024. március 11.

A három ELTE gyakorló gimnázium közös rendezvénysorozata az ART-napok. Az első nap eseményei az Apáczaiban zajlottak.

Márciustól robotika szakkör indul az ELTE Informatikai Karán

2024. február 27.

Az ingyenes szakkörre 7-10. osztályos tanulók jelentkezését várják.

Ilyen volt a szalagavató bál

2024. február 5.

A 2024-es szalagavató szerintem a teljes végzős évfolyam egyik legmeghatározóbb eseménye. Én a D osztályba járok, és szerintem sokunk nevében mondhatom, hogy igazán megkoronáztuk ezt a majdnem 6 évet. Csodálatos este van mögöttünk!

Szalagavató bál 2024

2024. január 28.

Képek szöveg nélkül.

Ilyen volt 2023

2023. december 29.

Képekben 2023.