Tízórai | Aktuális témák

Király napok Királyréten

2015. május 18. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 29., 09:16

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Április közepén a Börzsönyben jártunk terepgyakorlaton és sikerült közelebbi ismeretséget kötnünk a kora tavaszi erdő megannyi élőlényével, a környék társulásaival. Két beszámolót olvashattok a résztvevők tollából, a galériába pedig néhány fotót válogattunk be, melyeket Gál Ildikó, Mészáros Viktor, Nagy Csenge, Ördög Enikő, Páncsics Hédi, Rapszky Renáta és Svéd Dávid készítettek. Íme, az első beszámoló!

A túrázni szerető jövendőbeli természettudósok legvadabb kívánsága végre teljesült: április 16. és 18. között megrendezésre került a börzsönyi terepgyakorlat! A 3 nap alatt ezek a vitéz, bátor és a biológia iránt végtelenül elkötelezett ifjú hősök olyan dolgokról tanultak, mint például a biocönózis, szukcesszió, vagy a pionír társulás.


Király napok Királyréten

Az első nap ismerkedős játék, rövid túra, majd finom vacsora (bár a tésztán meglepően kevés volt a sajt) került terítékre. A vacsora előtti ijesztő kullancsos sztoriktól kellően megriadva, később éjszakai túrára indult a csapat. Magunk hallhattunk baglyot, pelét, vízcsobogást a sötét, de békés erdőben, Királyrét körül.

A második napon korán kellett kelnünk, és a rostban gazdag és tápláló sajtos zsömlénkből erőt merítve nekivágtunk a Csóványosnak – szerencsére sikerrel. Útközben láttunk tarka gyíkokat, vaddisznónyomot, ragadozó madarakat és különleges rovarokat is – mindezeket besorolásukkal együtt, latin nevekkel és fényképekkel kiegészítve vizsgáltuk.


Király napok Királyréten

Este aztán várt ránk (na jó, nekünk kellett elkészíteni) a finom szalonna és hagyma a tábortűznél. Jó volt olyan hagyományosan beszélgetve, nevetgélve sütögetni – és persze megtárgyalni a biodiverzitás mértékét az adott társulásnál. Ezután jöhetett még egy gyilkosos játék, amely során még a legártalmatlanabbnak tűnő táborlakóról is kiderülhetett, hogy „megölte” a fél falut, vagy éppenséggel ő volt a település csonkolója.

Az utolsó napon a művészet is képbe jött (szó szerint, haha), mivel olyan alkotásokat kellett készíteni, melyeket természetes anyagokból raktunk össze: botok, kövek, tobozok és virágok voltak a fő hozzávalók.

A hűvös időtől bemenekülve egy kis kémiára is jutott idő (szerencsére ott volt egy hordozható vegyész-felszerelés), úgyhogy meg tudtuk vizsgálni a helyi patak vizét.


Király napok Királyréten


Király napok Királyréten

A napot pedig az akkorra érkező és kellően mámoros társasággal való focimérkőzés koronázta meg (amiben természetesen mi nyertünk). A hazautazás rövidnek tűnt. Furcsa volt „visszatérni” ezután a háromnapos kis kiruccanás után. Azóta nem furcsa, ha az egyik résztvevő random felkiált, hogy:

–Nézd! Egy Pulmonaria officinalis!
Sőt, rögtön jön a válasz:
–Az Anemone ranunculoides sokkal, de sokkal szebb!


Király napok Királyréten

Íme, a képgaléria!


Képgaléria

Kincses Tamara

Kapcsolódó cikkek

Terepgyakorlat – egy terrarista szemével












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Akkor és most – 1956 és 2024

2024. október 23.

Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.

Német-magyar művészeti projekt: Raszler György megnyitóbeszéde

2024. október 15.

Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.

Api-epasos tudósítóink jelentik: Közös európai értékeink kiállítás

2024. október 13.

Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.

Nagy Dávid Leonárd sikere

2024. szeptember 23.

Idén augusztus 9-15. között a bulgáriai Burgaszban rendezték meg az első Nemzetközi Mesterséges Intelligencia Diákolimpiát (International Olympiad in Artificial Intelligence – IOAI), amely a mesterséges intelligencia szakterületéhez kapcsolódó tanulmányi versenyek közül is az első. Célja, hogy inspirálja a mesterséges intelligencia (MI) iránt érdeklődő fiatalokat, és támogassa a mesterséges intelligencia úttörőinek következő generációját.

Élen a tanulásban, élen a sportban

2024. szeptember 16.

Csipkó Hanga 11.B komplex természettudományi tagozatos diákunk nemcsak a tanulást, hanem a sportot is magas színvonalon űzi.