Tízórai | Aktuális témák

Härtlein Károly: Brutális fizika (kísérletek)

2014. március 14. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

2014. március 14-én 9 órakor a Fizika II-es előadóban Härtlein Károly, a BME Fizikai Intézet tanára tartott előadást „Brutális fizika (kísérletek)” néven. A cím már sejtette a korántsem mindennapi, az órán látottakhoz hasonló kísérleteket.

A tanár úr fontosnak véli, hogy a fizikai jelenséget sok kísérlettel tanítsák, mert ezzel sokkal könnyebben megérthetővé és felfoghatóvá válik a diákok számára. Ezért is néztünk az előadás első részében a mai élethez szinte már elengedhetetlen jelenségről, az indukcióról egy pár jelenséget. Láthattuk, hogy egy átalakított fúróval hogyan tudunk áramot fejleszteni vagy hogy hogyan viselkednek az aluminium karikák egy mágnes hatására. De a leglátványosabb talán az volt, amikor tekercsekkel, mágneseklel és egy vízforralóval sikerült egy hangszórót összeállítani. Ami valóban megszólaltatta a lejátszott zenét.


Härtlein Károly: Brutális fizika (kísérletek)

A következő kísérlet időigényesebb volt: a két fadeszka közé, szorítókkal bepréselt üres palackba tettünk szárazjeget. Számolásaink alapján a szublimáló szárazjég térfogata sokkal nagyobb lesz, mint a palacké. De a brutalitásra még várni kellett…

Tovább kísérleteztünk a szárazjéggel, egy lombikot teletöltöttünk vele, a szájára egy gázfejlődést jelző detektort, azaz egy lufit húztunk. Láthattuk, ahogy a lufi felfújódott. Majd folyékony nitrogénbe helyeztük a lombikot, azaz lefagyasztottuk. Ennek következtében a lufi újra kisebb lett, majd belebújt a lombikba és annak falára tapadt, azaz az egész folyamat reverzibilis.


Härtlein Károly: Brutális fizika (kísérletek)

Ezután folyékony nitrogént öntöttünk egy palackba, majd egy dugót helyeztünk bele. Egy kis várakozás után a dugó kirepült a palackból a nyomásnovekedés következtében.

Megtapasztalhattuk, ahogy a lufi elveszti a rugalmasságát, amikor folyékony nitrogénbe helyezzük. Így az törékennyé válik.

Ekkor hirtelen nagy hanghatás következtében fadarabok és egy megviselt palack repült a diákok közé. Az előzőlben elkészített összeállítás adta meg magát. A palackban akkorára nőtt a nyomás a benne lévő szárazjégnek köszönhetően, hogy a darabokra tört palackot röppályára küldte. Ez az a kísérlet típus, amire minden diák már a fizika és kémia órák eleje óta vár: ahol valóban szétrobban valami!


Härtlein Károly: Brutális fizika (kísérletek)

A repülő dugók, a szétrobbanó palack és a sok-sok durranás mind-mind gondoskodott arról, hogy egy pillanatig se lankadjon a figyelmünk vagy az adrenalinszintünk!

Nguyen Krisztián és Nagy Zsombor












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Az ART-napok első napja

2024. március 11.

A három ELTE gyakorló gimnázium közös rendezvénysorozata az ART-napok. Az első nap eseményei az Apáczaiban zajlottak.

Márciustól robotika szakkör indul az ELTE Informatikai Karán

2024. február 27.

Az ingyenes szakkörre 7-10. osztályos tanulók jelentkezését várják.

Ilyen volt a szalagavató bál

2024. február 5.

A 2024-es szalagavató szerintem a teljes végzős évfolyam egyik legmeghatározóbb eseménye. Én a D osztályba járok, és szerintem sokunk nevében mondhatom, hogy igazán megkoronáztuk ezt a majdnem 6 évet. Csodálatos este van mögöttünk!

Szalagavató bál 2024

2024. január 28.

Képek szöveg nélkül.

Ilyen volt 2023

2023. december 29.

Képekben 2023.