|
|
|
2012. november 24. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35
Péntek délután az iskolában minden Görögországról szólt a görög est keretében.
Sokféle program közül lehetett választani, többek között lehetett görögül tanulni, Görögországgal kapcsolatban kvízeket kitölteni, sportolni görög módra, görög táncokat táncolni és filmet nézni. Csiszár Gábor tanár úr is tartott egy előadást görögországi utazásáról, ahova néhány apáczais diákkal mehetett, egy földrajzverseny által.
Görögországról pedig Alevrogianni Vivien beszélt, iskolánk tizenkettedikes tanulója, aki görög származású, így még inkább izgalmas volt, hogy Görögországot egy onnan származó mutatta be nekünk. Megtudhattuk, milyenek is pontosan a görögök. Hogy rengeteg autó van az utakon, és szinte mindig dugó van. Hogy a görögök hogyan szórakoznak, milyen zenés helyekre járnak.

Görög hétköznapok, ünnepek, szokások és sztereotípiák
Alevrogianni Vivien előadása
Vivi mesélt az ünnepekről és az ételekről is. A két legfontosabb ünnepük a karácsony és a húsvét, és ezek közül a húsvét a jelentősebb, mivel a görögök nagyon vallásosak. Ilyenkor mindenki a saját falujában van, és a családjával ünnepel. Rengeteget esznek mindenféle különleges ételeket és mulatoznak, mivel a görög amúgy is egy olyan nép, akik nem stresszelnek túl sokat, és mindig jó kedvük van.
Húsvéttal kapcsolatban még az egyik kulcsfontosságú dolog, hogy minden görög húsvét éjszaka fél 12-kor elmegy misére, és Jeruzsálemből hozzák a szent tüzet, amiből mindenki meggyújtja a saját gyertyáját.
Ezután Vivi még bemutatott néhány tipikus görög ételt. Itt már mindenkinek csorgott a nyála. Az előadás után pedig mi is megkóstolhattunk néhány görög ennivalót, amiket Siklóssy Regina és Novotta Réka készítettek. Ehettünk görög salátát, amygdalotat (mandulás aprósüteményt), tzatzikit pitával, vasilopitat (mandulás tortát), feta sajtos falatkákat olajbogyóval. Minden nagyon finom volt, és miközben ettünk, addig görög dalok szóltak. Nagyszerű és hangulatos volt az egész!

Görög hétköznapok, ünnepek, szokások és sztereotípiák
Alevrogianni Vivien előadása
2026. február 16.
A SolveX Kárpát-medencei Matematikai Esetverseny egy magyar nyelvű, többfordulós csapatverseny középiskolás diákok számára.
2026. február 4.
A generatív mesterséges intelligencia legújabb alkalmazási formáiról tart gyerekeknek workshopot az ELTE, de előzetes igényfelmérést is tartanak idősebbeknek.
2026. január 28.
Az egyre bizonytalanabb virtuális világban segítenek eligazodni az ELTE IK DRONE-projekt átfogó oktatási anyagai és útmutatói.
2026. január 27.
Most szombaton az alábbi gondolatokkal üdvözölte a végzős diákjainkat az Igazgató Úr a szalagavató bálon!
2026. január 15.
Csipkó Hangát az Európa-bajnokságon elért sikere miatt Elismerő Oklevél díjazásban részesítette a Magyar Búvár Szakszövetség.