Tízórai | Aktuális témák

Projektelőadás: Dél-Korea és a KPOP, illetve Koreai és amerikai sorozatklisék összehasonlítása

2012. április 4. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Két külön projektet is hallhattunk, mindkettő Koreával volt összefüggésben.

Az első volt a Dél-Korea és a KPOP. Ezt Nagy Borbála és Kispál Erika adták elő. Először beszéltek Dél-Korea helyzetéről, népességéről, vallásáról és mindenféle egyéb dologról Koreával kapcsolatban. Aztán a KPOP-ról volt szó, ami a koreai pop, egy külön zenei műfaj. Vegyítik a pop, elektronikus és a rap zenéket. Mutattak néhány ilyen videoklipet is, amiből kiderült, hogy rettentően fontos számukra a kinézet, a modern kütyük használata. A videókban számunkra szokatlan ruhákban szerepelnek, méregdrága kocsikkal és egyéb elektronikai tárgyakkal. Kicsit olyan hatást keltettek, mintha 2070-ben lennénk. A zenékben számomra az is furcsa volt, hogy lehetett benne a régi népi hangszereket is hallani a rapelés mellett, ami kicsit elektronikusan volt megcsinálva, és közben még a popzenék jellemzőjét is tartalmazták. Bővebben meséltek a Beast nevű zenekarról, ami az egyik leghíresebb KPOP műfajú fiú banda. Úgy érzem, nem kerülnek bele a kedvenceim közé, de érdekes volt egy kicsit belekóstolni, hogy mit hallgatnak a velünk egyidős koreai fiatalok.


Nagy Borbála


Kispál Erika

A másik előadás pedig az amerikai és koreai sorozatklisék összehasonlítása volt, amit Kwon Se-Lee és Fazekas Csilla Lea adtak elő. Először elmondták az általunk is ismert sorozatoknak a főbb jellemzőit, mint például, hogy minden romantikus sorozatban van egy szerelmes pár, akik nem lehetnek együtt valami miatt, aztán hogy mindig van egy gonosz anyós, aki megpróbálja megakadályozni, hogy a szerelmesek összejöjjenek. Az akciósorozatokban mindig van autós üldözés és egy robbanó bomba, aminél rengeteget gondolkodnak, hogy most a kék vagy a piros vezetéket kell elvágni. Szinte minden sorozatban van egyéjszakás kaland, alkoholizmus és legalább egy terhes nő. Ezek mellett elmondták a szereplőknek a tipikus tulajdonságait is. Majd következett a koreai sorozatokat kliséi. Nagyban hasonlítanak az amerikai sorozatokhoz, de ha lehetséges, még bonyolultabbak a szálak. A korhatárokat ott sokkal szigorúbban veszik. Míg nálunk vannak korhatár nélküli sorozatok, ott mindegyik csak 15 év fölött ajánlott. Egyáltalán nem mutatják, hogy valaki terhes lenne, az alkoholfogyasztást is sokkal kevésbé szerepel, és legtöbbször csak néhány, nevesebb foglalkozás szerepel a sorozatokban, ilyen például az ügyvéd, designer, orvos.


Kwon Se-Lee


Fazekas Csilla Lea

Összességében nekem tetszett mindkét előadás. Érdekes, érthető és jól felépítettek voltak.

Molnár Szabina












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Az ART-napok első napja

2024. március 11.

A három ELTE gyakorló gimnázium közös rendezvénysorozata az ART-napok. Az első nap eseményei az Apáczaiban zajlottak.

Márciustól robotika szakkör indul az ELTE Informatikai Karán

2024. február 27.

Az ingyenes szakkörre 7-10. osztályos tanulók jelentkezését várják.

Ilyen volt a szalagavató bál

2024. február 5.

A 2024-es szalagavató szerintem a teljes végzős évfolyam egyik legmeghatározóbb eseménye. Én a D osztályba járok, és szerintem sokunk nevében mondhatom, hogy igazán megkoronáztuk ezt a majdnem 6 évet. Csodálatos este van mögöttünk!

Szalagavató bál 2024

2024. január 28.

Képek szöveg nélkül.

Ilyen volt 2023

2023. december 29.

Képekben 2023.