Tízórai | Aktuális témák

LeS – Vellai Tibor: A halhatatlanság mítosza – az öregedés genetikája

2017. január 1. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:36

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Vellai Tibor, az ELTE Genetika Tanszékének vezetője volt a vendégünk a hetedik LeS alkalmon, 2016. december 8-án, egy csütörtök délutánon. „A halhatatlanság mítosza – az öregedés genetikája” – már az előadás címe is sokak érdeklődését felkeltette, így újra szép számmal jöttek el mind diákok, mind tanárok.

Egy rövid genetika bevezetőt követően Vellai Tibor rátért az öregedés szabályozására és a potenciálisan halhatatlan biológiai rendszerekre. Az előadás közepe felé, csúcspontján a fonálférgek és a muslicák után eljutottunk az emberi öregedéshez is, és hogy ezt mennyi minden, többek között jelentős mértékben a táplálkozásunk is befolyásolja. Vellai Tibor, saját bevallása szerint is, épp ezért még három-négy éve az öregedés megakadályozását lehetetlennek tartotta volna – az elmúlt években azonban többek között az ő tanszéken is áttörő felfedezéseket tettek: rájöttek az ugráló gének (transzbozonok) szerepére a DNS génjeinek elrontásában (forradalmi eredményeiket hamarosan ők is publikálják), és így az öregedés egy alapvető mechanizmusát fedezhették föl. A transzbozonok ugrálásának gátlásával pedig lehetővé válhat az öregedés nagy mértékű lelassítása, akár gátlása is. Ez, Vellai Tibor elmondása szerint akár a publikációjukat követő pár évtizedben meg is valósulhat.


LeS – Vellai Tibor: A halhatatlanság mítosza – az öregedés genetikája

Talán a téma érdekességéből kifolyólag is, de újra sok kérdező, kérdés volt – még hetedikesek, nyolcadikosok is tettek fel kérdést.

Továbbra is mindenkit bátorítunk, hogy jöjjön el a számára érdekesnek tűnő LeS alkalmakra – ha valami jó ötlete van témát illetően, azt pedig bátran ossza meg a szervezőkkel.


LeS – Vellai Tibor: A halhatatlanság mítosza – az öregedés genetikája

A következő, egyben a többitől eltérő, különleges nyolcadik LeS a szünet utáni hét csütörtöki napján, 2017. január 5-én lesz. A téma: külföldi továbbtanulás és élet – tapasztalatok, tanácsok, élmények. Az előadó pedig 5, jelenleg különböző helyeken külföldön tanuló volt apáczais: Molnár Janka, Lukasiewicz Sára, Dürr Miklós, Benczi Benji és Varjú Dani. Várunk mindenkit szeretettel!

Turi Soma












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Német nyelvi tábor Salzkammergut vidékén – beszámoló

2025. június 20.

2025. május 31-től június 6-ig 45 diákunk vett részt 5 különböző évfolyamról (7-11. évfolyam) az ausztriai Salzkammergut régiójában megszervezett német nyelvi táborban. A tábor célja az volt, hogy lehetőséget nyújtsunk diákjainknak arra, hogy anyanyelvi környezetben gyakorolhassák a német nyelvet, valamint életszerű szituációk és anyanyelvi tanárok által megtartott tanórák révén fejlesszék nyelvtudásukat. A nyelvfejlesztés mellett szerettük volna, hogy kulturális tekintetben is élményeket szerezzenek diákjaink, így a programok megszervezésekor ezt a szempontot is figyelembe vettük.

Beszámoló a 2025. évi terepgyakorlatról

2025. június 24.

Az idei terepgyakorlat során a Tátra varázslatos világába nyertünk bepillantást. Szlovákia és Lengyelország határvidékén, a Tátrai és a Pieninek Nemzeti Parkok területén végeztünk terepi megfigyeléseket és vizsgálatokat. Szállásunk a festői Poronin településen, a barátságos Willa Anna Panzióban volt, a Zakopanéhoz közeli hegyek ölelésében.

Ausztriai német nyelvi tábor

2025. június 20.

A 2024/2025-ös tanévben először került megszervezésre egy kirándulás Ausztriába a németet tanuló diákok számára. A kiránduláson részt vett diákoknak nemcsak az osztrák városokban adatott lehetőségük a nyelv gyakorlására, hanem délutáni tanfolyam keretében is gyakorolhattak.

Pamela Anderson Band tanév after party

2025. június 12.

A Pamela Anderson Band 2025. június 11-i koncertje képekben.

Nemzeti Összetartozás Napja

2025. június 4.

A Nemzeti Összetartozás Napja az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező nemzeti emléknap. Június 4-ét, az 1920-as trianoni békediktátum napját az Országgyűlés a Nemzeti Összetartozás melletti tanúságtételről szóló 2010. évi XLV. törvényben nyilvánította a Nemzeti Összetartozás Napjává.