|
|
2016. szeptember 29. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:36
Ma volt a LeS (Ludicrum et Scientiam) második előadása, melyet Détári László tartott, aki az ELTE Természettudományi Kar Élettani és Neurobiológiai Tanszékének professzora és Magyarország egyik, ha nem a leghíresebb alváskutatója. Így mutatták be nekünk az előadás elején, mire humorosan megjegyezte, hogy hihetetlen, hogy mennyi új dolgot tudott meg magáról.
Az előadás során rendkívül sok mindenbe nyerhettünk bepillantást, sokszor elkalandozva az alaptémától. Ez az alkalom annyiban különbözött az elsőtől, hogy Détári László kérésére az előadás közben is lehetett kérdezni. Megismerkedtünk az alvás definíciójával, az alvás periodikus változásával, az álmokkal és az alvászavarokkal. A prezentáció során volt összehasonlítási alapunk, hiszen mindig néztünk a különböző esetekre példákat az állatvilágból is. Sok vicces, illetve néhol ijesztő videót és képet láthattunk, amelyeken macskák, kisbabák és felnőtt emberek alvási szokásaival, álmaikkal és alvászavaraival ismerkedhettünk meg. Az előadás végén csak úgy záporoztak a kérdések, mindenki figyelmét felkeltették az egyelőre még megoldatlan problémák. Ugyanis azt is láthattuk, hogy az alvás egy nagyon különös és megfoghatatlan dolog, amit rengeteg ember kutatott már és kutat most is, de ennek ellenére is tele van rejtéllyel.
LeS Détári László: Az alvás rejtélyei, avagy minek is alszunk
Nagyon jó előadás volt, még a technika sem tudta megállítani. A biztosíték többször lecsapódott, amitől a projektor kikapcsolt és így újra, meg újra eltűnt a kép, de miután mindig visszakapcsolták, ugyanolyan gördülékenyen ment tovább minden. Hozzá tartozik a történethez, hogy Détári László ezt a szituációt is tudta kellő humorral kezelni.
LeS Détári László: Az alvás rejtélyei, avagy minek is alszunk
Remekül éreztem magam, talán még jobban, mint múltkor. Most is sokan összegyűltünk, mindenkit buzdítanék arra, hogy jöjjön a LeS előadásokra! Ismét köszönettel tartozunk a szervezőknek, az előadónak és mindenkinek, akinek köszönhetően létrejött ez a mai nap!
LeS Détári László: Az alvás rejtélyei, avagy minek is alszunk
2024. december 21.
Felemelő napon vagyunk túl. 2024. december 18-án, szerdán, 3 hétnyi rengeteg munka után, átadtuk a 116 dobozt az iskolásoknak, és az 54 csomagot az óvodásoknak.
2024. november 19.
Ünnepelni gyűltek össze a Disputakör Egyesület tagjai az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégiumban 2024. november 8-10. között. A számozott versenyek 25 évvel ezelőtt kezdődtek, azelőtt pedig számozatlanul 1994 óta folynak országos bajnokságok, ahol pro és kontra érveket felsorakoztatva vitáznak a csapatok egy tételmondatról.
2024. október 23.
Az október 23-ai megemlékezés lezárására egy fotó-összeállítással készült a 10.A osztály. Nagy jelentőségű helyszínekről, illetve az iskolánkhoz közeli utcákról, terekről gyűjtöttek össze akkori és mostani képeket. A 2024-ben készült képeket készítette: Göncz Rézi Borka.
2024. október 15.
Raszler György tanár úr a német-magyar művészeti projekt kiállításmegnyitójára írt szövegét alább olvashatjuk.
2024. október 13.
Múlt héten lezajlott egy cserediák program, melynek keretében 15 német diák utazott országunkba, Rimbach városából. A németek tanára (Gabriel Grüss) által nyert EU-s pályázatnak köszönhetően 1 hetet töltöttek itt és alkottak közösen az apáczais tanulókkal. Az átaluk készített művek a 3. emeleten kerültek kiállításra, Közös európai értékeink címmel.