Tízórai | Aktuális témák

LeS – Dávid Gyula: A sötét anyag nyomában

2017. február 16. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:36

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

A második félév első LeS alkalmára – örömünkre – ismét sokan eljöttek, amiben talán közrejátszhatott, hogy ezúttal vendégünk Dávid Gyula fizikus volt. Előadásának az „A sötét anyag nyomában” címet választotta, így előre sejthető volt, hogy valami szokatlanról – a LeS-re jellemzően –, valami kevésbé közszájon forgó, de mégis aktuális és releváns dologról lesz szó, az úgynevezett sötét anyag személyében.

A címhez hűen valóban a sötét anyag nyomában jártunk: miután megtudtuk, hogy is lehet lefényképezni a láthatatlan anyagot gravitációs vonzását kihasználva (a sötét anyag csak a nevében sötét – valójában helyesebb, mint Dávid Gyula elmondta, láthatatlan anyagnak nevezni), megtudtuk, a tudósok hogyan jöttek rá, hogy galaxisaink nem érnek véget a csillagokkal, hanem egy, a csillagok tömegének kb. 6-szorosával rendelkező sötét anyag burokban vannak. De ez nem minden: szó volt a sötét energiáról, ami még ennél is jóval nagyobb tömegét jelenti az univerzumnak, és a végére azt is megtudtuk, a sötét anyag pókhálószerű eloszlása hogyan tette lehetővé a galaxisaink létrejöttét. Végül, de nem utolsó sorban Dávid Gyula kitért a sötét anyag szerepére a végtelen, sík univerzumunk fejlődésében, illetve számos magyar, ma is aktív kiváló tudós munkájának eredményébe is bepillantást nyerhettünk.


LeS – Dávid Gyula: A sötét anyag nyomában

A végén pedig rátérvén a sötét anyag felépítésére, megismerhettük az axionokat, hallhattunk a sötét fotonokról – és arról, mennyi minden tisztázatlan kérdés van még e „XXI. századi felhőcske” terén. Az előadás után kérdések is felmerültek, sőt többen ott maradtak beszélgetni az előadóval, aminek nagyon örülünk. Továbbra is buzdítunk tehát mindenkit, hogy a számára érdekesnek tűnő LeS előadásokra jöjjön el, és ha kérdése van, tegye fel bátran – megéri!


LeS – Dávid Gyula: A sötét anyag nyomában

Turi Soma












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Az ART-napok első napja

2024. március 11.

A három ELTE gyakorló gimnázium közös rendezvénysorozata az ART-napok. Az első nap eseményei az Apáczaiban zajlottak.

Márciustól robotika szakkör indul az ELTE Informatikai Karán

2024. február 27.

Az ingyenes szakkörre 7-10. osztályos tanulók jelentkezését várják.

Ilyen volt a szalagavató bál

2024. február 5.

A 2024-es szalagavató szerintem a teljes végzős évfolyam egyik legmeghatározóbb eseménye. Én a D osztályba járok, és szerintem sokunk nevében mondhatom, hogy igazán megkoronáztuk ezt a majdnem 6 évet. Csodálatos este van mögöttünk!

Szalagavató bál 2024

2024. január 28.

Képek szöveg nélkül.

Ilyen volt 2023

2023. december 29.

Képekben 2023.