Nagyszünet | Erdély

Apáca

2004. július 19. | utolsó módosítás: 2020. október 5., 12:26

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Az Olt mentén elterülő barcasági kis települést nagy szülötte, Apáczai Csere János (1625-1659) tette híressé. A ma már Brassó megyéhez tartozó kis falu – 560 méter tengerszint fölötti magasságban a Fekete-hegy lábánál fekszik – neve apácakolostorra utal, bár tárgyi bizonyíték nem támasztja alá, hogy valaha lett volna.

Egy 1427-es írás bizonyítja egy középkori templom létét, mely a brassói Domokos-rendiek dékánságához tartozott. A középkorban még katolikus hívek a XVIII. századtól lutheránus vallásra tértek, és megalakult az apácai ágostai helvét evangélikus egyházközség.

1794-ben tűzvész pusztította el a falu építményeit. Ezután újjáépítették. 1806-ra a falu temploma is elkészült. Az 1838-as természeti katasztrófa következtében a tornyot újra kellett építeni. A templom megvédése érdekében kőfallal vették körül (1850).

A „Hegymege” oldalában a temető hírességei a vidék sajátos faragású, különlegesen szép motívumokat ábrázoló kopjafák.

Apáca központjában – neve „Nagyszer” – található az iskola, melynek falán a nagy szülött, Apáczai Csere János emlékére elhelyezett emléktábla, előtte alakját megmintázó szobor áll – a XVII. század legnagyobb magyar pedagógusegyénisége, a magyar művelődéstörténet magvetője és iskolánk névadója. A házsongárdi temetőben nyugszik, Áprily Lajos így idézte alakját:

„…a vasárnap délutáni csendben
Nagyon dalolt a név zenéje bennem.
S amíg dalolt, a századokba néztem
s a holt professzor szellemét idéztem…”

Apáczai Csere János szobra mellett áll egy másik nagy szülött, Bartalis János emlékére felállított kopjafa:

„…Itthon vagyok.
Az elröppent fecske visszaszáll,
nézi a régi fészket…”

Ma is egyedülálló népszokás az apácai kakaslövés. Ez a hagyomány a Feketevár történetéhez köthető. Egykor az Olt völgyének védelmében jelentős szerepet játszott. A legenda szerint a török-tatár fosztogatások idején az ellenség felégette a falut. A lakosság a Feketevárba menekült. A gyújtogatók a vár mellett hagyták volna el az elégetett maradványokat, mikor a várfalon belül megbúvók egyetlen kakasa elszabadult rejtekéből, s szárnyait csattogtatva kukorékolt. Az áruló jelre az ellenség megtámadta a várat. Ettől kezdve a nép bosszúja a kakasra irányult: vasvillára kötötték az élő kakast, majd megcélozva azt, megölték. Később az élő állatot felváltotta a céltáblára festett kakas. Azóta minden évben, mikor a „Hegyparragán” ébred a természet (húsvétkor), kakasos céltáblákat állítanak sorba és nyílpuskával céloznak a fiatalok. Ezzel nemcsak magukat szórakoztatják, hanem idegenforgalmi látványosságnak is számít.

A győztes kakaslövőt ünnepelve vidám lakoma zárja a napot.

Ferencz Hajni












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Pályaválasztási nyári tábor

2024. május 28.

Szia! ️Középiskolás vagy? Nem vagy biztos benne, merre tovább suli után? Szeretnél egyetemistákkal táborozni nyáron? Ha a kérdésekre igen a válaszod, itt a helyed!

Semmiből született csodák – A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig

2024. április 18.

Az ELTE Informatikai Kar idén is színes programmal várja az informatika iránt érdeklődő középiskolás lányokat.

Generációk egymás közt – versíró pályázatot hirdet a Starbucks

2024. március 14.

Generációk egymás közt – mi jut eszedbe erről a témáról? Mondd el versben és oszd meg a nyilvánossággal!

Nyílt nap a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karán

2024. február 8.

2024. március 1-jén 14 órától ismét lehetősége nyílik a felsőbb éves diákoknak ellátogatni a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre egy különleges bemutatóra.

Január 26.: Nyílt Nap az ELTE Informatika Karán

2024. január 23.

2024. január 26-án a felvételi döntés előtt álló középiskolások, illetve az informatika területén továbbtanulni szándékozók részére az ELTE Informatikai Kar Nyílt Napot tart.