Nagyszünet | Egyetemi élet

Bölcsészképzés az ELTE-n

2004. február 5. | utolsó módosítás: 2020. szeptember 26., 02:35

× Ez a cikkünk több mint fél éve lett elhelyezve az oldalon. A tartalma azóta elavulhatott!

Elsőéves magyar és történelem szakos hallgatóként még én is csak ízelítőt kaptam az egyetemi életből, de remélem, szolgálhatok néhány hasznos információval azon elvetemült diáktársaimnak, akik szintén a BTK felé kacsingatnak.

Amit legtöbbször hangoztatni szoktak, az a nagyfokú önállóság, „szabadság”, ami elsőre újdonságként hat a gólyák számára. Ennek megvannak a maga előnyei és hátrányai. A tantárgyfelvétel hetében mindenki megpróbálja megvalósítani az „ideális” órarendet. Én is kaptam tippeket felsőévesektől, melyik tanárnál mire számíthatok. Megnehezíti a helyzetet – különösen kétszakosok esetében –, hogy néhány órát mindenképpen fel kell venni az első félévben, és sokszor csak egy időpont (és tanár) van meghirdetve a kurzuskínálatban.

Első szorgalmi időszakom elején kissé könnyedén vettem a tanulást, nem volt már az a kényszerítő erő, ami az Apáczaiban a rendszeres tanulásra ösztönzött. Amikor aztán jött egy-egy zh. (magyarul dolgozat), nehéz volt koncentráltan tanulni. Egyébként a legtöbb zárthelyi egy gimis dolgozatnak felel meg, és ha az ember felkészül rá, nem nagy durranás. A követelményekre azonban nagyon figyelni kell! A gimnáziumból is ismerős a probléma: minden tanár külön személyiség, és nekünk kell alkalmazkodnunk hozzájuk. Meg kell jegyezni a rigolyáikat, nehogy egy banánhéjon csússzunk el. Az általánosságok helyett inkább szólok pár szót a tantárgyakról és az oktatókról.

A magyar szak nem azt jelenti, hogy reggeltől estig Horatiust és Shakespeare-t olvasunk, és hosszú beszélgetéseket folytatunk a világirodalom nagyjairól. Az első félév az „alapozás” jegyében telik el: filológia (ismerkedés az irodalmi szövegekkel), bevezetés az irodalomelméletbe és egy csipetnyi irodalomtörténet (régi magyar irodalom). Ellenben a nyelvészetre nagy hangsúlyt helyeznek: fel kell térképezni egy szó eredetét és életét a magyar nyelvben, el kell sajátítani a fonetika, fonológia, morfológia, szófajtan alapjait. A finnugorság ismertetése és a magyar nyelv finnugor alapjai nevű tanegységek sem nyerik el mindenki tetszését.

A történelem szak – ha szabad így fogalmaznom – már komolyabb megpróbáltatás. Mellette latinul is tanulni kell, hiszen a középkori történelem forrásaihoz ez nélkülözhetetlen. Egy-két előkészítő tanegység (a történelem segédtudományai, könyvtárak, múzeumok, stb.) mellett az első év középpontjában az ókorszigorlatra való felkészülés áll. Az ókori Kelet szokatlan hangzású neveinek hallatán feláll hátunkon a szőr, s a görög történelemről is sok mindent kiderítettek már… Az egyik legnevesebb tanár Németh György: nagyon jó előadó, korrekt és nem túl szigorú oktató. Persze a szemináriumi zárthelyikre azért készülni kell. Az ókori Kelet tanárai közül Pálfi Zoltánt ismerem jobban: fiatal, szigorú tanár, de a szigorlatra jól felkészít (legalábbis remélem). Ha az ő szemináriumára jártok, nagyon figyeljetek a szemináriumi dolgozat elkészítésére. Már az első félévben alapkövetelmény a pontos lábjegyzetelés és idegen nyelvű szakirodalom felhasználása.

Megnyugtathatok mindenkit: a bölcsészkaron azért általában nem hullnak fejek, és ha valaki még komolyan is veszi, egész szép eredményeket tud elérni. Meg kell szokni a könyvtárak hangulatát, és felelősségteljes döntéseket kell hoznunk néha a legjelentéktelenebbnek tűnő kérdésekben is. Remélem, hogy mindenki megtalálja majd azokat a tudományterületeket és témákat, amelyek egyéniségének, képességeinek legjobban megfelelnek. Leendő bölcsészek, sok sikert!

Bartek Dániel












Legutóbbi cikkeink a rovatban

Pályaválasztási nyári tábor

2024. május 28.

Szia! ️Középiskolás vagy? Nem vagy biztos benne, merre tovább suli után? Szeretnél egyetemistákkal táborozni nyáron? Ha a kérdésekre igen a válaszod, itt a helyed!

Semmiből született csodák – A mesterséges intelligenciától a soft skilleken át a kibervédelemig

2024. április 18.

Az ELTE Informatikai Kar idén is színes programmal várja az informatika iránt érdeklődő középiskolás lányokat.

Generációk egymás közt – versíró pályázatot hirdet a Starbucks

2024. március 14.

Generációk egymás közt – mi jut eszedbe erről a témáról? Mondd el versben és oszd meg a nyilvánossággal!

Nyílt nap a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karán

2024. február 8.

2024. március 1-jén 14 órától ismét lehetősége nyílik a felsőbb éves diákoknak ellátogatni a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemre egy különleges bemutatóra.

Január 26.: Nyílt Nap az ELTE Informatika Karán

2024. január 23.

2024. január 26-án a felvételi döntés előtt álló középiskolások, illetve az informatika területén továbbtanulni szándékozók részére az ELTE Informatikai Kar Nyílt Napot tart.